Náhlé zvraty v našich životech

306
Foto: Pixabay.com

Vše, co se nám děje, je přesně tak, jak se dít má. Vše, co se nám děje, je darem. Když prožíváme nelehké období, je to podobné, jako když se nám plní náš sen nebo dostáváme nějaký vysněný dar, avšak nevíme o tom, že se to děje. Přesně takový je rozdíl mezi vnímáním našeho života z pohledu širšího a užšího vnímání.

Tyto souvislosti se mi znovu připomněly nedávno. Můj milovaný kamarád, člověk, kterého si velice vážím, v posledních měsících prožíval asi nejnáročnější období v jeho současném životě. Na jedné straně smutek, beznaděj, na druhé straně ohromný jeho vlastní přerod. Během tak krátké avšak náročné doby změnil zcela své vyzařování, ohromný kus cesty uvnitř sebe ušel. Z jeho slov a mlčení mezi řádky byla cítit veliká pokora, klid a mír. A to přesto, že kolem něj ve vnějším světě to vřelo, tak jak nikdy před tím.

Sám od sebe začal přicházet na souvislosti ze své minulosti a v určité fázi prožívání velké bolesti, která ho provázela celým tímto těžkým obdobím, začal vnímat ten obrovský dar, který mu celá ta událost nese. Ačkoliv bolest ze zmíněné nezapomenutelné události bude ještě dlouho doznívat, on už je schopen vnímat to osvobození a tento dar i nahlas pojmenovat. Už v této fázi je schopen přes tu bolestivou ztrátu vidět to požehnání. Drama, které prožíval, bylo totiž pro něj požehnáním stejně tak jako pro všechny další na něm zúčastněné.

Víte, co mu umožnilo vnímat dar v tak těžké situaci? Přestal se rochnit v křivdě, ublížení, výčitkách, přestal soudit sebe a jiné a tu situaci s pokorou a vděkem začal přijímat.

Dramata v našich životech nám pomáhají si uvědomit důležitost žití tady a teď. Dávají nám pocítit, že jediné bohatství, které máme, je přítomný okamžik. Ten máme každý, ať jsme bohatí, chudí, zdraví, nemocní, nemůže být nikomu odejmut ani zpoplatněn. Veškeré jiné bohatství je iluze. Tento prožitek, že nic nemáme a máme vlastně v každém okamžiku všechno, je osvobozující.

Zdroj: https://www.jinypristup.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk