MUDr. Václava Adámková: Žijeme v postantibiotické době multirezistentních bakterií

2263

Žijeme v postantibiotické době, nafoukanost a nadřazenost lidské rasy zapříčinila vznik multirezistentních bakterií, na které neexistují léky. Lidstvo se probouzí ze snu, kdy si myslelo, že porazí všechny nepřátelské bakterie – a na světě zavládne vytoužený stav absolutně sterilního prostředí, ve kterém nebudou hrozit žádné nemoci. A najednou se ukazuje, že tento sen byl pouze iluzí. Nebezpečnou iluzí.

Snahou po vymýcení bakterií člověk vytvořil podmínky pro bakteriální mutace, kvůli nimž vznikly a vznikají multirezistentní bakterie, na které neexistuje žádný lék. Antibiotika, která známe, přestávají fungovat, a nová nejsou na obzoru. Situace je taková, že se dostáváme znovu do doby jako před vznikem antibiotik, kdy lidé budou umírat na nemoci, které dosud zvládali. Dostali jsme se do doby postantibiotické, která je podobná té předantibiotické.

Je situace skutečně vážná? A je možné ještě něco udělat, nebo je již pozdě? Tímto a podobnými tématy se zabývá Martina Kociánová v rozhovoru s odborníkem nejpovolanějším, s paní doktorkou Václavou Adámkovou, primářkou antibiotického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Video: Svobodné universum
Zdroj: YouTube.com

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk