MUDr. Pavel Šácha: Probiotika, prebiotika, synbiotika

167
Foto: Pixabay.com

Světová zdravotnická organizace vydává každým rokem statistiky, jež nekompromisně upozorňují na enormní nárůst civilizačních chorob. Kromě kardiovaskulárních a onkologických statistik sledují vývoj chorob alergických.

Tyto nemoci se vyznačují přecitlivělostí na alergen IgE mechanizmem a postihují v různých formách asi jednu pětinu obyvatel zeměkoule. Je to ekzém, senná rýma, astma. Probíhá alergický zánět a může se dotýkat nejen sliznice průdušek, ale i vedlejších dutin nosních a nosohltanu. Jde většinou o jedno a totéž onemocnění. Sliznice jsou zduřelé, zvětšují svůj objem, a tím zužují možnost dýchat a organizmus začne trpět dechovou nedostatečností se všemi důsledky. Astmatem, dle uvedených statistik, trpí přes dvě stě miliónů lidí a žel v této statistice klesá věková hranice směrem do dětského věku. Tato onemocnění způsobují pacientům snížení kvality života, jsou více unaveni, podávají snížený životní výkon, trpí nedostatkem spánku pro přerušovaný spánek s nutností inhalovat léky, mají větší absence ve škole, v zaměstnání atd.

Je sledována genetická dispozice, nepříznivé životní prostředí, nicméně, sleduje se i nedbalost a podceňování rizikových faktorů.

Postoj

Není vzácné vidět astmatika, který použije inhalační sprej, načež si klidně zapálí cigaretu. Nebo má zaměstnání plné výfukových plynů, ale masku nepoužívá, klimatizaci nemá zabudovanou, má pouze k dispozici svůj sprej, jakožto berličku, díky níž může vydělávat a zabezpečit finančně svou rodinu. To vše na úkor progrese jeho základní nemoci směrem k invaliditě. Nedokáže nebo nemůže si stanovit priority života a v daném okamžiku je na prvním místě postaveno pomíjivé materiální zabezpečení sebe a rodiny.

Alergeny

Alergenů je mnoho – pyl, plísně, roztoči, vzdušné alergeny, srst domácích miláčků, chemické látky vdechované na ulici či v pracovním prostředí, tabákový kouř, výfukové plyny, navíc jako alergeny mohou působit i bakterie, viry a v poslední době velmi rozšířená atypická patogenní chlamydie pneumoniae.

Je ovšem třeba poznamenat, že alergen není samotnou příčinou, nýbrž působí více méně jako spouštěč; podstatou je právě ten fakt, že imunitní systém nesprávně na alergen reaguje. A ještě je nutno připočítat další podněty, jež sehrávají v rozvoji alergické reakce důležitou roli; jsou to stres, emoce, fyzická námaha, chladný vzduch, žel vliv vedlejších projevů léků, jako jsou salicyláty, beta blokátory, psychofarmaka, léky proti vysokému tlaku a poměrně dlouhý seznam léků dalších.

Symbióza

V těle žije nepředstavitelné množství mikroorganismů, které v něm tvoří vlastní specifické ekologické společenství. Některé jsou v klidu vůči tělu, jiné působí jako škůdci. Pokud jsou v těle člověka pod kontrolou, panuje rovnováha, také na sliznicích je symbióza, pak je to v pořádku. Nemoc vznikne v okamžiku, kdy je rovnováha narušena, symbióza zbourána. Potom se škůdce prosadí a vyvolá nemoc.

Udělejte si představu, o co jde:

V našem těle je určitý počet buněk, a pokud bakterii považuji také za buňku, pak je bakterií v těle 10 x více, než je buněk těla. Hmotnost bakterie je však velmi nízká, a tak převedeno na váhu, všechny tvoří asi jen 1-2 kg váhy těla. Chci vyjádřit myšlenku o tom, jak podstatná je ona rovnováha = homeostáza těla, jak snadno se může škůdce prosadit, když není pod kontrolou. Nemusí se uplatnit jen jako alergen, ale stává se předmětem autoimunitní reakce. Pochopitelně, vždyť imunitní systém je od toho, aby tělo chránil, a tak se negativní úloha patogenů zvyšuje u chronických zánětlivých nemocí, revmatoidní artritidy, u metabolických chorob (jako je cukrovka, obezita), neurologické roztroušené sklerózy, nádorových chorob, samozřejmě u astmatu, chronické obstrukční bronchitidy, cystické fibrózy a mnoha dalších.

Vzniklé nemoci sužují pacienta a jeho kroky vedou k lékaři, aby mu od potíží pomohl. Většina léčebných postupů se zaměřuje na kontrolu chronického zánětu, alergolog se řídí pravidlem, že pro rozvoj astmatu je nebezpečný zánět, proto je prvotním bodem léčby zánět zastavit. A to se děje pomocí protizánětlivé kortikoidní léčby a dále je prioritní snahou zlepšit ventilaci bronchidilatátory, použít léky zmírňující otok sliznic a konečně alergickou podstatu ovlivnit antihistaminiky, leukotrieny či alergenovou imunoterapií… Aby se nešířila bakteriální infekce, zastavuje se antibiotiky, a to i navzdory poznání, že antibiotikum sice zastaví patogen, ale současně zničí i ochrannou mikroflóru, prohloubí dysbiózu, vlastně tím ještě více oslabí imunitu, která tak ztrácí schopnost správně reagovat na další patogen, s nímž se setká v blízké budoucnosti.

Uvedený postup dostane pacienta do přijatelných mezí, může se účastnit mnohých životních procesů, zvykne si na tuto léčbu. Žel nelze hovořit o vyléčení, řešení se jen odkládá na budoucnost.

Modulace

Mnohem větší perspektivu má léčba modulační, jež svou pozornost soustředí do střevní mikroflóry. Tam, jak se ukazuje, spočívá jeden z kořenů uvedených problémů. Hlavní myšlenkou není působit proti nemoci, ale působit na vyrovnání symbiózy, a tak poskytnout tělu výhodnější podmínky, aby si zdokonalilo svůj imunitní systém, bylo v rovnováze a mohlo na alergen reagovat normálně, a ne přemrštěně jako dosud.

Hlavní pomocníci modulace

Do tohoto postupu patří podávání probiotik a prebiotik, a to nejlépe podávání obou forem najednou. Také se již diskutuje o kompletní transplantaci střevní mikroflóry.

– Probiotika jsou živé organizmy, které se přidávají do potravin, příznivě ovlivňují rovnováhu střevní mikroflóry. Podávají se jako potravní doplňky ve formě kapslí, aby byly chráněny před kyselým prostředím žaludku. Nejefektivnější jsou z rodu lactobacillus a bifidobacterie. Zkoušejí se také formy lokální aplikace do nosu a na sliznici vaginální.
– Prebiotika jsou nestravitelné složky potravin – vlákniny, které podporují růst střevní mikroflóry. V praxi podávám chlorellu, protože ona svým růstovým faktorem podporuje růst laktobacilů, je zásadotvorná a má schopnost absorbovat toxické látky a vynášet je z těla ven. Ukazuje se, že kombinace probiotik a prebiotik má synergický účinek. Jejich vlastnosti se vzájemně doplňují a posilují.
– Byla provedena velká studie (deKivit S, Saeland E, Kraneveld AD, et al. Galectin-9 induced by dietarysynbioticsisinvolved in suppressionofallergicsymptoms in mice and humans. Allergy 2012; 67(3): 343–352), která ukazuje, že popsaný synbiotický postup může efektivně působit v prevenci alergických stavů. Tento postup dostal nový název – SYMBIOTIKA. Vědci potřebují ještě hodně času a tisíce dalších studií, aby pojmenovali otázky týkající se léčebného využití symbiotik.

Osobní praxe

Osobně tyto vlastnosti používám ku prospěchu svých pacientů již od poloviny devadesátých let minulého století a prosazuji ten názor, že pokud se má pohnout léčení chronické nemoci, je třeba nejprve uspořádat střevní mikroflóru.

Takže SYMBI I a SYMBI II, k tomu chlorellu nebo mladý ječmen a mám vytvořen dobrý základ, první krok k tomu, aby se začaly měnit léčebné schopnosti těla.

autor: MUDr. Pavel Šácha
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/probiotika-prebiotika-synbiotika.htm#ixzz53rXn3tiZ

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk