Martina Korejčková: Šalvěj lékařská – bojovník za naše zdraví i krásu

434
Šalvěj lékařská v přírodě. Foto: Pixabay.com

Kdo si vybaví film „Dívka na koštěti“, v hlavní roli s mladou čarodějnicí Saxanou, zajisté si nemůže nevzpomenout i na hon za lektvarem z „babského ucha“. Lidově se spojuje název „babské ucho“ s bylinkou šalvějí, v tomto případě šalvějí přeslenitou, kdy se ve středověku věřilo, že je to bylina, která zabraňuje stárnutí či snad zajišťuje dlouhověkost. Je známo několik druhů šalvějí, v souvislosti s velkým dopadem na zdraví si v tomto směru ale nastíníme účinky šalvěje lékařské.

Šalvěj lékařská je hojně využívána v bylinkářství a lidovém léčitelství, i já jsem nedávno dostala sušené větvičky s lístky šalvěje na vykouření bytu, pro očištění interiéru. Šalvěj má široké využití, ale i jinak, než jako léčivý prostředek, dá se totiž využít i v sušené či čerstvé formě jako dochucující složka do pokrmů, například při pečení masa. Takovéto využití šalvěje v kuchyni má konzervační účinky – jídlo bude pomaleji podléhat zkáze.

V souvislosti s naším zdravím, obecně vzato, oplývá šalvěj především svými desinfekčními a antibakteriálními účinky. Bolí-li mě v krku, první pomoc, po čem osobně sáhnu, je drcená sušená šalvěj, ze které si vařím šalvějový čaj, který posléze několikrát denně kloktám. A můžu z vlastní zkušenosti zaručit, že se tomu nevyrovná žádný „farmaceutický bonbon“ na bolest v krku, koupený v lékárně. Krom bolesti v krku lze toto „kloktadlo“ využít i při zánětech dásní, zubů či aftózní stomatitidě. Co se týče samotného pití šalvěje, je potřeba regulovat množství dle doporučeného dávkování, neboť šalvěj obsahuje látku zvanou „thujon“, která se sice horkou vodou ničí, ale i tak může mít užití šalvěje ve větší míře mírně jedovaté účinky. I z tohoto důvodu by se měly konzumaci šalvějového čaje vyhýbat těhotné a kojící ženy. Naopak, pokud ženy trpí menstruačními bolestmi, návaly horka a pocením, je slabý čaj se šalvějí vhodnou variantou.

Další využití šalvěje můžeme opěvovat i při vnější aplikaci na kůži. Zmínila jsem antibakteriální účinky šalvěje, proto je možné ji vyzkoušet i na kožní poranění, ve formě masti či obkladů. A pak také v přípravcích typu pleťová voda, kam je šalvěj přidávána jako pomocník v boji se zánětlivými místy, s akné. Dokonce se šalvěj používá jako proplach při vlasových kúrách, kdy tento postup eliminuje tvorbu vlasových lupů.

Jak vidíte, tato bylinka s fialkovými květy na nás vykukuje jak z čajových směsí, tinktur, vlasové, tělové i pleťové kosmetiky, hojivých mastí, bylinkových směsí používaných v kuchyni, ale i z vonných silic, kdy zajišťuje usnadnění dýchání a zvyšování koncentrace. Můžete si s ní vykouřit byt nebo přidat do koupele a vlastně pokaždé bude mít jiný přínos, který právě v daný okamžik vyžadujete.

Souhrnně popsáno, šalvěj lékařská je pro naše tělo blahodárná jak vnitřně, tak při použití zvnějšku a mezi její silné léčivé účinky patří pozitivní vliv na mozkovou činnost, koncentraci, duševní únavu, dále má protizánětlivé a antibakteriální účinky, pomáhá při zažívacích obtížích, snižuje vylučování potu a pečuje o naši kůži, pleť a vlasy. Jednoduše a trefně vyjádřeno: je to bojovník za naše zdraví, ale i krásu.

autor: Bc. Martina Korejčková, DiS.
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/salvej-lekarska-bojovnik-za-nase-zdravi-i-krasu.htm#ixzz5GOhnJafZ

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk