Lucia Grófová: Jaro z pohledu čínské medicíny

79
Foto: Pixabay.com

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Element dřeva – ovlivňuje žlučník a játra

Od 4. 2. se nacházíme pod nadvládou elementu dřeva, který v pentagramu pěti elementů reprezentuje první jangovou energii po zimní jinové (nejklidnější) fázi.

Může být tedy zřejmé, jak velkou sílou tento element disponuje. Je to totiž síla nového zrodu, síla zeleného klíčku, která dokáže prorazit beton. S dřevem je spojeno všechno jarní rozkvétaní a vůbec přeměna z ticha zimy do zeleně a zpěvu ptáčků.

Tak jak nás období zimy a elementu vody táhlo k odpočinku a k zvnitřnění se, teď nás síla elementu dřeva vede přímo k novým začátkům a k pohledu směrem ven. Je to nejlepší období v roce jít si za svými sny, protože energie přírody nám k tomu bude přát. Měli bychom do něj vstupovat bez zátěží, které jsme měli odložit v období zimy, abychom ulehčili zrodu něčeho novému.

Dřevo je pohyb směrem ven, dopředu, má tedy velkou možnost potenciálu a zrození nového.

– Je obrazem toho, jak sme schopni vyjádřit sami sebe.
– Dává nám sílu projevu, růstu a vývoje.
– Podpoří nás v našich vizích a životním směru.
– Podporuje naší kreativitu a rozhodnost a taky schopnost realizovat naše sny.

Je ale důležité ujmout se i vlastních snů a nových začátků rozumně, protože každý extrém s sebou nese svoje patologie na obou úrovních, tedy na úrovni mysli i těla.

Jak se mohou tyto patologie projevit a jaké vlastnosti přináleží přímo k orgánům jater a žlučníku si řekneme příště. Taky si povíme, jak o sebe v tomto období pečovat mentálně i fyzicky.

Zatím jen prozradím, že je dobré být k sobě laskavý a shovívavý, protože i tato ctnost k elementu dřeva patří.

Jarní qi se bude přirozeně rozvíjet, když budeme žít v souladu s přírodou a to praví i starodávná moudrost Vnitřní knihy žlutého císaře:

„Tři jarní měsíce se nazývají rozvíjení nového a odstranění starého. Vše v přírodě klíčí a roste, bují a rozkvétá. Lidé by měli chodit spát s příchodem noci a dříve vstávat. S rozpuštěnými vlasy a ve volném oděvu se procházet dlouhým krokem po zahradě, aby se cítili příjemně. Je třeba chránit nový život, být velkorysý a ne hašteřivý. Takové konání odpovídá jarní qi a taková je cesta pěstování qi v jarním období.“

Mějte pohodové jarní dny.

Autor: Lucia Grófová, terapeut tradiční čínské medicíny
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 270 Kč, na 2 roky 540 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk