Linda Maletínská: Jak prospět lymfatickému systému

167
Foto: Pixabay.com

Lymfatický systém lze přirovnat ke „kanalizaci“ těla. Právě on totiž odvádí toxické látky a další škodliviny z těla ven a pomáhá organismu zbavovat se nepotřebného. Pokud je však zpomalený či nefunkční, zadržujeme v těle vodu, otékáme a naše imunita se oslabuje. Jak o svou lymfu správně pečovat, aby vše fungovalo, jak má?

Jak poznáme, že lymfa nefunguje správně?

– Základním znamením jsou otoky, zejména dolních končetin. Výjimkou však nejsou ani otoky na tváři, pod očima, otoky horních končetin.
Zadržování vody v těle vede ke vzniku celulitidy, která může postihovat i štíhlé ženy.
– Nefunkční lymfatický systém dopadá i na celkovou imunitu, kterou může výrazně oslabit.

Pokud některý z těchto bodů na sobě pozorujete, je na čase lymfu řádně rozproudit a nastartovat samočisticí schopnosti našeho těla.

Zdravá strava

Je to trochu ohrané, ale zdravá strava je skutečně základem. Zcela vynechat bychom měli zejména tučnou stravu, sladkosti a také různé polotovary plné „éček“ a umělá dochucovadla. Naopak dopřávat si můžeme ovoce a zeleninu (ideálně sezónní druhy), kvalitní bílkoviny, vlákninu a sacharidy, které dodají tělu potřebné živiny a energii. Vyvážený jídelníček by měly doplňovat tekutiny, zejména čistá voda, bylinné čaje. Pít bychom měly v heslu „přiměřeně, přiměřeně“, dostatek tekutin je nezbytností, avšak nadměrný příjem tekutin našemu tělu rovněž neprospívá.

Cvičme v rytmu

O tom, že pohyb je pro nás celkově vhodný, asi netřeba polemizovat. U lymfy však zvolíme spíše plynulý a vytrvalostní pohyb (ideálně pravidelný), než nárazové velké zátěže. Ideálními sporty k podpoře lymfatického systému jsou chůze, plavání nebo třeba turistika s nordic walking holemi. Nemusíte se bát ani cyklistiky nebo dynamičtější power jógy, která uvolňuje tělo i mysl a dává tak lymfě impulz k tomu, aby proudila tak, jak má.

Podpořte lymfu detoxikací

K nastartování a správné funkci lymfy pomůže i vhodná detoxikace. Vyzkoušejte třeba informační medicínu a metodu C.I.C. (tedy Controlled Inner Cleansing). Ta zcela bezbolestnou formou odhalí toxické zátěže v těle, pomůže je narušit a následně odplavit z těla ven. Detoxikaci báječně podpoříte popíjením zázvorového či detoxikačního čaje.

Lymfatický systém podporuje pravidelné saunování. Pokud máte potíže s cévami, tlakem nebo srdcem, praktikujte šetrnější variantu: střídání teplé a studené vody během sprchování. Začínejte vždy od nohou směrem nahoru, pomalu a postupně. Pro začátek stačí nohy a hýždě.

Zázraky s lymfou dokáže také kvalitní manuální lymfatická masáž od zkušených masérů. Tu je ideální si dopřát na jaře či na podzim a optimálně ji doplnit i změnou stravovacích návyků. Jen tak se dočkáte nejlepšího efektu.

Autor: Linda Maletínská
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/jak-prospet-lymfatickemu-systemu.htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk