Linda Maletínská: Jak a kdy snižovat horečku

59
Foto: Pixabay.com

Zahřívání těla je přirozenou obranou organismu, který se brání. Kdy zasahovat a kdy to nechat na přírodě?

Je-li organismus napaden škodlivým mikroorganismem, začne se bránit. Jedná se o typický zákon akce a reakce, do jehož průběhu mnohdy není vůbec nutné zasahovat. Naopak, vyplatí se nechat teplotu pracovat, ideálně dva tři dny.

Horečka vs. zvýšená teplota

V první řadě je důležité rozeznávat mezi zvýšenou teplotou a horečkou. Děti mají obecně o něco málo vyšší tělesnou teplotu než dospělí, proto zvýšené teploty nebývají žádné “drama”. Za zvýšenou teplotu se považují hodnoty do 38 stupňů Celsia. Od 38 výše hovoříme o “horečce”, kterou však stále ještě není nutno srážet. K tomu přistoupíme, až pokud horečka přesáhne 38,5 stupně. Proč?

Termoregulační centrum v mozku u dětí ještě není plně vyvinuté. I to je jedním z důvodů, proč malé děti mívají častěji teplotu/horečku. Organismus takto reaguje i na běžné a obyčejné infekce.

– Zvyšování tělesné teploty je obranná reakce: celá řada choroboplodných zárodků v takovém prostředí nedokáže přežít. Posiluje také látková výměna, která pomáhá rychleji odplavovat škodlivé látky, a naopak posiluje obranné buňky.

Měření je základ

Nejlepším, respektive nejpřesnějším ukazatelem teploty u malých dětí je konečník, kde tělesná teplota šplhá zhruba o 0,5 stupňů výše než v ostatních oblastech. Teplotu lze však měřit i z ucha, podpaží nebo čela. Důležité je, aby dítě bylo po celou dobu měření v klidu, jinak budou údaje zkreslené. Pokud si nejste jistí, teplotu měřte opakovaně a sledujte, zda se křivka hodnot mění.

Pokud horečka stoupá a překročí hodnotu 38,5 stupňů Celsia, je vhodné začít ji srážet. Příliš vysoká nebo dlouhodobá horečka zatěžuje organismus, který je navíc nucen vydávat extrémní množství energie a zbavovat se tekutin. Ty je bezpodmínečně nutné doplňovat, dohlížet na správný pitný režim.

– Podávejte dítěti vlažné čaje, můžete do nich přidávat citron a med nebo sirup z rýmovníku.

– Pokud dítě odmítá pít, podávejte mu pravidelně po lžičkách lehce chlazené nápoje, nejlépe však nápoje pokojové teploty.

– Dítě s horečkou ztrácí chuť k jídlu. Nenuťte ho. Ztrátu energie skvěle doplní hroznový cukr nebo poctivý masový vývar.

– Malé děti mohou při vysokých teplotách potrápit febrilní křeče. Zde platí výjimka: Jestliže je prodělaly, při příštím onemocnění snižujte teplotu preventivně od počátku potíží.

Tipy, jak šetrně snížit horečku:

Studené zábaly jsou klasika, která má skvělý efekt. Musí se však během nich dodržovat přísná pravidla. Do ručníku namočeného ve studené vodě balíme hrudník a bříško dítěte – ne však ruce a nohy! Délka přikládání by neměla překročit 10 minut. Vždy se ale ujistěte, zda dítě nemá i přes horečku studené nohy a ruce: v takovém případě zábal neprovádíme

– Šetrnější variantou jsou vlažné obklady: ručník namočený ve vlažné vodě přikládáme na krk, třísla a také do podpaží.

– Pokud se rozhodneme pro koupel, nesmí být studená! Vždy jen o několik stupňů nižší, než jaká je aktuální horečka.

– Staré známé octové ponožky nasadíme dětem nad 4 roky, u mladších je vyměníme za žínku, namočenou v octové vodě. Žínkou otíráme zápěstí i oblast nad kotníky.

– Děti nenutíme ležet v peřinách a potit se! V pokoji by teplota neměla překročit 21 stupňů Celsia. Místnost pravidelně větráme a děti zbytečně nenavlékáme.

– Pokud horečka neklesá a neustupuje, ba dokonce začne stoupat, sáhneme v urgentních případech po lécích s paracetamolem: nejčastěji ve formě čípků nebo sirupů.

Přírodo, nástup!

Imunitu podpoří a se škodlivými mikroorganismy zatočí také bylinky. Vsaďte na čaj z lipového květu, květu černého bezu, čaj šípkový, rakytníkový či meduňkový. Ten navíc dítě zklidní a připraví na vydatný spánek. Mají-li děti chuť, dávejte jim čerstvě lisované ovocné šťávy, naředěné nejlépe kojeneckou vodou.

Autor: Linda Maletínská
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk