Linda Maletínská: Co škodí našemu dechu?

43
Foto: Pixabay.com

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Říká se, že dech je nositelem života. Co všechno může volnost dechu narušit?

Respirační viry jako důležitý toxin

Respirační viry jsou záludné a je třeba se mít před nimi na pozoru. Jejich nebezpečí tkví v tom, že jsou hrozbou pro všechny. Je však normální a zdravé při setkání s novou infekcí (pokud pronikla přes slizniční bariéru) onemocnět a bojovat s infekcí horečkou. Jiné je to u známých, obvyklých infekcí, které imunita již zná. Samozřejmě to neznamená, že musíte onemocnět­ – vždy záleží na mnoha okolnostech. Například může imunita silně zareagovat i bez projevů onemocnění.

Bakteriální infekce v dýchacím ústrojí

Respiračních viry velmi poškozují sliznice. Obvykle na tyto poškozené sliznice dosedají další toxiny včetně bakterií. Oslabená, poškozená sliznice se nedokáže účinně bránit a dochází k proniknutí virů do hlubších struktur. Často takto pronikají i bakterie a plísně. Je jich opravdu hodně. Plíce navíc řídí protibakteriální imunitu, proto je jejich pravidelná detoxikace potřebná.

Poměrně často jsou v dýchacím systému ložiska mollicutů, bakterií bez buněčné stěny, nejčastěji Acholeplasmy a Mycoplasmy. Jsou velmi destruktivní pro řasinky na sliznicích a zhoršují samočisticí schopnosti sliznic. Jsou málo citlivá na antibiotika a jejich ložiska, která jsou nejen v samotném dýchacím ústrojí, ale i nosních dutinách, ve středním uchu, sliznicích očních spojivek. Tyto bakterie mohou přežívat i v trichomonádách. Podle klasické medicíny je výskyt trichomonád v dýchacím traktu ojedinělý, ale ze zkušeností vyplývá pravý opak. Častou zátěží jsou i chlamydie, mycobacterie, některé gramnegativní bacily jako například Haemophilus, Actinobacillus.

Plísně a léčba antibiotiky

Dalším poměrně častým mikroorganismem, zvláště u imunitně oslabených jedinců, který napadá dýchací systém, jsou plísně. Někdy jejich zdrojem může být infikovaný prach, například z exkrementů ptáků, hlodavců a jiných zvířat, plesnivé organické zbytky nejen z práce v zemědělství, ale třeba i z kanalizací, z míst znečištěných odpadky, z plesnivých budov. Plísním se díky vlhku, teplu a hlenu daří, a pokud je oslabená imunita, mohou růst jejich invazivní vlákna, která vytváří mikropraskliny a pronikají hlouběji do organismu, do srdce, cév, mozku…. Některé druhy (histoplasma, candida, aspergillus) dokonce přežívají intracelulárně a mohou pronikat i do imunitních buněk a ovlivňovat imunitu.

Záněty středního ucha i poškozený mikrobiom

Plísně se z dýchacích cest často přesunují přes dutiny do středního ucha a způsobují zde opakované záněty. Plísňová ložiska v dýchacím systému jsou často spojena s alergickými onemocněními jako senná rýma a astma. U imunitně oslabených jsou zápaly plic způsobené plísněmi velmi nebezpečné, mohou mít těžký průběh. Často jsou záněty dýchacího ústrojí léčeny antibiotiky, což bohužel vede ke zvýšení plísňové zátěže. Například u pacientů v nemocnicích jsou podle studií až u 88 % přemnoženy candidy různých typů. Při problémech s plísněmi je nutné se soustředit také na detoxikaci střeva, obnovit střevní mikrobiom a zaměřit se i na ledviny, které řídí protiplísňovou imunitu. Jednou z důležitých příčin přemnožení plísní v organismu jsou také rezidua antibiotik.

Autor: Linda Maletínská
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk