Květa Vondráková: Antivirové účinky červených mořských řas a jak na přípravu domácího dezinfekčního roztoku proti virům

112
Ilustrační foto: Pixabay.com

Červených mořských řas je na světě velké množství a mají díky svému složení živin, minerálů a vitamínů mimo jiné i antivirové účinky. Některé druhy byly dokonce testovány v boji proti HIV nebo herpesu. (jako je například červená mořská řasa Chodnrus crispus, lidově „Irský mech“ a dále Dulse.)

Pozn.: ačkoliv je Chondrus crispus (Irský mech) světlý, řadí se mezi červené mořské řasy. Na trhu je ovšem i jeho fialová varianta, která obsahuje větší množství železa. Je také skvělou alternativou kolagenu.

Červené mořské řasy mají imunomodulační účinky (podporují imunitu) a tím pomáhají tělu proti virům různého typu. V dnešní době se pozornost mnohem více upíná k řasám celkově, díky bohatému zdroji mnoha živin a vlákniny z hlediska výživy. Existuje mnoho vědeckých přístupů k objevování nových nutraceutik a léčiv. Ta jsou založena na přítomnosti mnoha bioaktivních látek včetně polysacharidů extrahovaných z řas.

Rozmanité chemické složení polysacharidů z vlákniny v potravě je odpovědné za jejich různé fyzikálně-chemické vlastnosti, jako je například jejich schopnost fermentovat lidskou tlustou střevní mikrobiotou, což vede k pozitivním účinkům na zdraví.

Základní polysacharidy z mořských řas představují algináty, agary, karagenany, ulvany a fukoidany, které jsou široce používány v potravinářském a farmaceutickém průmyslu a také v dalších průmyslových odvětvích. Navíc se polysacharidy ze sladkých vodních řas a mořských řas objevily jako důležitý zdroj bioaktivních přírodních sloučenin, které jsou odpovědné za jejich možné fyziologické účinky. Zejména sulfátové polysacharidy vykazují imunomodulační, protinádorové, antitrombotické, antikoagulační, anti-mutagenní, protizánětlivé, antimikrobiální a antivirové aktivity včetně anti-HIV infekce, herpes a virů hepatitidy. Obecně biologická aktivita sulfátových polysacharidů souvisí s jejich různým složením a hlavně s rozsahem sulfatace jejich molekul. Značná pozornost byla nedávno zaměřena na použití sladkovodních řas i mořských řas pro vývoj funkčních potravin z důvodu velkého množství živin, které jsou nezbytné pro lidské zdraví.

Je tedy velmi vhodné mořské řasy jako Irský mech či dulse do svého jídelníčku zařadit pravidelně a kombinovat s větším přísunem vitamínu C, který pomáhá vstřebatelnosti účinných látek a podpoře imunity v chřipkovém období.

Vyrobte si doma účinnou domácí desinfekci na ruce i pro desinfekci domácích ploch. Pro její účinek je nutné, aby obsahovala čistý alkohol v doporučené výši a dále vodu pro zvýšení účinku. Alkohol má virucidní účinky spolu s dalšími složkami v této desinfekci. Základní recepturu doporučila WHO (Světová zdravotnická organizace) a vydala ve svých materiálech již v roce 2010. V koncentraci 60% až 95% hmotnostních alkoholu antiseptika poskytují vynikající antibakteriální, antimykotickou a antivirovou aktivitu a rychlé a trvalé snížení mikrobiálních kolonií na kůži rukou. (Horáček, 2010) Tento desinfekční roztok je vhodný pro desinfekci pokožky (zejména rukou) a také pracovních ploch, klik, vypínačů, zřejmě i mobilního telefonu (zde opatrně dle pokynů Vašeho výrobce telefonu). Desinfikujme a umývejme si ruce. Prosíme sdílejte výrobu desinfekčního prostředku mezi svou rodinu a přátele, ať se chráníme. Desinfekci používejte co nejčastěji, zejména když jste venku, v práci apod. V domácnosti desinfikujte vypínače a kliky, často větrejte. Nezapomeňte také na svůj mobilní telefon. Použijte skutečně Odsolený prášek z Irského mechu, slaný by dráždil Vaši pokožku. Upozornění: kousky Irského mechu z Odsoleného prášku si v lahvi sednou ke dnu a vytvoří sediment. Neslévejte! Nechte v alkoholu stále louhovat a používejte přelitím do menší uzavíratelní nádobky, super je také nádobka s pumpičkou nebo s roztřikovačem.

Z Irského mechu lze i připravit jednoduchý protivirový roztok na ruce a recept najdete zde:

Ingredience:

– 830 mililitrů čistého alkoholu. Buď 99,8% isopropylalkohol – je levnější. Nebo 96% ethanol
– 42 mililitrů 3% peroxidu vodíku (seženete v lékárně)
– 15 mililitrů glycerolu – též známý jako glycerín (seženete v lékárně)
– 30 g Odsoleného prášku z Irského mechu (Chondrus crispus)
– převařená a vychladlá voda

Dále potřebujeme – pomůcky:

– Vyčištěnou nádobu s uzávěrem (např. velkou pet lahev) a ryskou 1 litr.
– Kuchyňskou váhu, která má mililitry a nebo injekční stříkačku a nebo odměrku.

Pozor, alkohol je vysoce hořlavý. Pozor na výpary. Dbejte pokynů na etiketě isopropylalkoholu.

Výroba:

1) Vezmeme čistou nádobu. Do ní nalijeme 830 ml čistého alkoholu (já jsem použila isopropylalkohol). Poté do nádoby nalijeme 42 ml 3% peroxidu vodíku (použijeme váhu pro mililitry, odměrku nebo injekční stříkačku). Vše promícháme.

2) Přidáme 15 ml glycerolu. Má velkou hustotu, tak to injekční stříkačkou jde o něco hůře. Vše důkladně uzavřete dobře protřepte a promíchejte.

3) Odsolený prášek z Irského mechu namočíme do převařené zchladlé vody (cca 100ml) a necháme cca 15 minut zaktivovat. Poté přelijeme do nádoby/lahve i s vodou, ve které jsme Odsolený prášek z Irského mechu louhovali. Protřepeme. Hotovo. Uchováváme v uzavřené nádobě. Desinfekční roztok též můžeme přendat do nádobky s pumpičkou nebo s roztřikovačem.

Použití:

Dostatečné množství roztoku naneseme na dlaně a dobře vmasírujeme do celých rukou. Můžeme použít i na desinfekci ploch. Praktická je pumpička nebo rozprašovač.

Autor: Květa Vondráková
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/antivirove-ucinky-cervenych-morskych-ras-irsky-mech-chondrus-crispus-nebo-dulse-a-jak-na-pripravu-domaciho-dezinfekcniho-roztoku-proti-virum.htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk