Jana Vlasáková: Lidské hodnoty

324
Foto: Pixabay.com

V dnešní uspěchané době, plné intrik, závisti a bohužel i přetvářky, snad neexistuje člověk, jenž si myslí, že peníze nevládnou světem. Hloupost? Výmysl? Ne, pouze holá skutečnost. Lidské hodnoty se za uplynulá staletí změnila k nepoznání. Co způsobilo tento zásadní převrat? Proč dává většina přednost bohatému partnerovi, o jeho a naší lásce ví, že je povrchní a dlouho nevydrží, před skutečnou, jíž nás obdaří partner obyčejný, zato milý a upřímný?

Toužíme spíše po materiálnu, nebo duchovnu? Bankovky – představují pouze prostředek směny, za který si kupujeme hmotné statky, výrobky, či služby, ale smyslové záležitosti (např. lásku, přátelství, zdraví) si za ně nepořídíme.

Žebříček našich hodnot se mění s věkem i dobou, ale jsou hodnoty, které si přejeme a bez kterých si neumíme život představit. Lidé se stále za něčím honí, až je musí něco zastavit v podobě nemoci, instinktu, což je teprve donutí se zastavit a zároveň se zamyslet nad svým životním stylem, co tedy dělají vlastně špatně. Mnohdy až v tomto okamžiku teprve dochází k celkové hierarchii životních hodnot.

Síla myšlenky. Myšlenky mají obrovskou sílu. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je možné, že někdo má harmonickou rodinu, je zdraví, celkově spokojený v životě, natož jiní v konfliktních vztazích, nespokojení a plní zlosti? Jak je možné, že někomu se přestane dařit byť jen v jedné oblasti, už je z toho celý zhroucený a druhý se postaví svému problému čelem a začne ho řešit. Myšlenky mají obrovskou sílu. Většina lidí víc přemýšlí a mluví o tom, co nemají rádi, než o tom, co milují. Vydávají více negativity než lásky, a tím sami sobě brání mít v životě víc toho dobrého. Člověk, který ví, co chce a dospěje k tomu, že život je víceméně postavený na hesle-Jaké si to uděláš, takové to máš, ten se bude snažit hledat různá řešení, aby se jeho sen stal skutečností. Svými myšlenkami, pílí si přitáhne úspěch. Neberte věci příliš rozumem, proč by něco nešlo. Uvidíte, co poté všechno sami dokážete. Běžte, věřte a dokážete. Pokud se nemůžete rozhodnout, jaká volba pro Vás bude nejlepší, řiďte se srdcem.

Víte o tom, že nejsilnější lidé jsou zároveň nejcitlivější? Víte, že ti nejlaskavější lidé se první stanou oběťmi týrání? Víte, že ti, kteří se po celou dobu starají o jiné, obvykle sami takovou péči potřebují? Znáte tři věci, které se vyslovují nejhůře? Je to: „miluji tě“, „promiň“ a „pomoz mi“. Někdy právě proto, že někdo vypadá být šťastný, je třeba se podívat za jeho úsměv, abyste viděli, kolik… je tam bolesti. Co vysíláme, dáváme druhým, to se nám také vrací. Ne nadarmo se říká, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

Mezi nejdůležitější hodnoty v životě patří zdraví, rodina, přátelé a práce. Na první příčce bychom měli mít zdraví, to je naše priorita. Ani zdraví si za peníze nekoupíme, dobrá, různé prášky atd. si za peníze koupit můžeme, ale co takové nevyléčitelné nemoci, choroby jako je např. AIDS. Pevné zdraví, péče o ně a vše s tím související je pro spokojenost a pohodu lidského života podstatná.

Já osobně preferuji lásku bližních a rodiny, se kterou souvisí vzájemná důvěra, pomoc v nesnázích, pochopení a podržení v těžkých chvílích přichystaných osudem. Rodina je základem spokojeného života. Dává nám jistotu, že na vše špatné ani to dobré nejsme sami. Vše sdílíme společně. Po rodině následují přátelé, samozřejmě ti dobří přátelé, kteří nám v nouzi podají nápomocnou ruku a jsou s námi. Taková skupinka lidí, která obohacuje náš život. Nejbohatší lidé na světě, jsou ti, kteří našli pravou lásku. Láska se totiž nedá vyvážit ani zlatem. Bohatství není to, co máte na vašem bankovním účtu, ale to, co máte v srdci.

ŽIVOT je krátký, žij ho naplno. VZPOMÍNKY jsou sladké, važ si jich. LÁSKA je vzácná, chyť jí. VZTEK je zbytečný, nech ho odejít. STRACH je zabiják mysli, postav se mu. Neberte život příliš vážně, bez tak z něho živí nevyváznete.

Myslím si, že většina z nás touží po spokojené rodině, hezkém přátelství, dobré práci, pevném zdraví a je jen na nás, jak si s tím poradíme.

Jana Vlasáková, Praha

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.cz