Půst je způsob, jak tělu odlehčit a dát mu prostor pro regeneraci. Půst se uvádí jako možnost léčby u řady nemocí. Funguje tedy půst i při léčbě častých zimních onemocněních jako je chřipka a nachlazení?
Půst je doba, kdy se snažíme minimálně jíst, až skoro nejíme. Většinou je období půstu založeno na konzumaci ovocných, zeleninových či kvašených šťáv nebo pouze čisté vody. Čím je kvalita vody vyšší, tím je půst efektivnější.
Existují však půsty, kdy například několik dní po sobě jíme i pijeme a pak následuje několik dní, kdy nejíme ani nepijeme vůbec. Prostě nepřijímáme do těla vůbec nic. Existuje i druh půstu, kdy již od začátku nic nejíme ani nepijeme.
Tyto půsty jsou však již pro zkušenější. Držet půst není těžké, ale chce to chvilku cviku. Většinou se začíná tím, že člověk například jeden den v měsíci pije pouze šťávy či vodu. Postupně pak období půstu provozuje častěji a intenzivněji.
Ze začátku se mohou objevit i nepříjemné pocity
Ze začátku má člověk stále chuť něco sníst. Není to ale o tom, že to tělo nezvládá. Spíše se jedná o potřebu naší psychiky a mysli produkovat myšlenky na jídlo. Můžou nás ale provázet i jiné nepříjemnosti jako jsou mdloby či nedostatek energie.
Tyto příznaky jsou časté a pro jejich minimalizaci se doporučují procházky na čerstvém vzduchu či pravidelná sprcha. Ze začátku se raději vyhýbáme i náročné fyzické aktivitě či sportu. Půst je navíc vhodné držet pod dozorem odborníka. Je to z důvodu případných komplikací, ať je můžeme s někým zkušeným konzultovat a sdílet.
Půst navrací tělu vitalitu
Jakmile držíme již nějakou dobu půst, tak zjistíme, že to není nic obtížného. Jsme schopni jít klidně i s někým na oběd a sami si jídlo nedáme. Pociťujeme najednou příval energie, lepší čich a kolikrát jsme schopni dělat i náročnější fyzickou aktivitu.
Co je ale těžší než s půstem začít, je ukončit ho a pozvolna zase začít jíst. Člověk má totiž tendenci začít jíst, jako před půstem. Je zde tedy riziko, že neodhadneme pozvolný návrat ke stravě. S tím se pojí i to, že nám může být špatně či můžeme zbytečně přibrat na váze.
Období půstu je založeno na tom, že dokáže tělu odlehčit. Tělo se totiž nemusí zaobírat trávením stravy. Využije rychlou energii z uložené glukózy ve svalech a pak se pustí do využití tukových zásob a všeho, co v těle nemá být.
Půst pomáhá ničit špatné a nefunkční buňky a díky pravidelnému přísunu tekutin vyplavovat škodliviny z těla ven. Člověk má tak během půstu možnost si tělo opravit. Proto se využívá i při léčbě řady závažných onemocnění.
Tělo si umí samo o půst říct
Půst lze využít i při léčbě chřipky a nachlazení. V takovém případě je dobré si půst nasadit, když už cítíme, že na nás „něco leze“. Při tomto pocitu je vhodné i zpomalit, přijímat více tekutin a dopřát si dostatek spánku a odpočinku. Uvědomíme si, zda opravdu stav chřipky a nachlazení potřebujeme, aby nás to donutilo zpomalit a něco si v sobě utřídit, nebo to zvládneme i jinak.
Pokud už je chřipka či nachlazení v plném proudu, tak tělo přirozeně a automaticky odmítá energeticky bohatou stravu a vyhledává spíše ovoce, zeleninu či vývary. Jakoby si tělo samo nasadí tuto variantu půstu. Tělo se totiž potřebuje soustředit na obnovení svého zdravého stavu, a proto člověk chce méně jíst a potřebuje být v posteli, spát a odpočívat.
Půst je tedy tělu přirozený a spolu s několika opatřeními často stačí k návratu ke zdraví. Například s pitím bylinkových čajů, sirupů a užíváním betaglukanů. Betaglukany totiž dokáží imunitu přirozeně stimulovat k větší aktivitě, a to bez vedlejších a nežádoucích účinků. Betaglukany nám pomáhají účinek ostatních opatření ještě zesílit a urychlit.
Darina
Zdroj: https://www.energiezivota.com/zdravi-a-nemoci/pust-jako-lecba-chripky/
Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz