Eckhart Tolle: Přemýšlením člověk problémy neřeší, vytváří je

345
Foto: Pixabay.com

«Stalo se vám někdy, že jste spatřili dub ve stavu stresu nebo delfína nacházejícího se v zachmuřeném rozpoložení mysli, potkali jste někdy žábu trpící nízkým sebevědomím, kočku, která se nedokáže jak náleží uvolnit nebo ptáka strádajícího pocitem křivdy? Naučte se od nich umění smířit se se skutečností. Člověk zapomněl něco, co stále ještě vědí kameny, rostliny a zvířata. Zapomněl, jak být – jak být sám sebou, jak být tam, kde je život: tady a teď. Doporučuji vám nové duchovní cvičení: neberte své myšlenky vážně.»

Eckhart Tolle (nar. 1948), německý filosof a duchovní učitel žijící v Kanadě, je jedním z nejvíce inspirujících filosofů naší současnosti.

Jeho moudrost je zdánlivě prostá. Jsou to však všepronikající hluboké myšlenky.

1. Když přemýšlíte, problémy neřešíte. Přemýšlením je vytváříte. Řešení se vždycky objeví, když člověk přestane uvažovat a vejde do stavu Ticha a absolutní Přítomnosti, i kdyby jenom na pouhý okamžik. A o maličko později, když se mu myšlenky zase navrátí, dochází náhle k tvůrčímu osvícení, které se předtím nedostavovalo. Zanechte zbytečného přemýšlení a uvidíte, jak se všechno kolem mění.

2. Všechno to, co vám podle vašeho názoru svět nechce dát, nechcete vy sami dávat světu. Zkuste po dobu několika týdnů dávat jiným to, čeho se vám zdá, že máte nedostatek. Podělte se s lidmi o pochvalu, o vědomosti, prokažte jim péči a starost a sledujte, jak to změní váš život. A uvědomíte si, že ve skutečnosti už máte ty věci, o kterých sníte. Vždyť jak byste se o ně jinak mohli dělit s jinými lidmi?

3. Hojnost přichází pouze k těm, kdo už ji mají, protože především jde o vnitřní stav. Odhalit svůj vlastní vnitřní zdroj hojnosti vám pomůže praktikování metody vděčnosti.

4. Chcete-li pochopit, co je skutečně vaše, zbavte se všeho a to, co je opravdu vaše, zůstane s vámi. Když se člověk dokáže zbavit očekávání, že ho někdo jiný, nějaká situace, nějaké místo nebo nějaký předmět naplní uspokojením, je pro něj daleko jednodušší být přítomen v přítomném okamžiku, protože vác už nečeká na okamžik, který přijde.

5. Stalo se vám někdy, že jste spatřili dub ve stavu stresu nebo delfína nacházejícího se v zachmuřeném rozpoložení mysli, potkali jste někdy žábu trpící nízkým sebevědomím, kočku, která se nedokáže jak náleží uvolnit nebo ptáka strádajícího pocitem křivdy? Naučte se od nich umění smířit se se skutečností.

Zdroj: https://www.pronaladu.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz