Doreen Virtue: Od pesimismu k optimismu

127
Foto: Pixabay.com

Být pesimistický a čekat to nejhorší je projevem posttraumatického syndromu. Nedoufáme, dokonce se ani nesnažíme, a tím se bláhově chráníme před budoucím zklamáním.

Pesimismus vám dává svolení, abyste se ani nepokoušeli o něco naplňujícího nebo prospěšného. Předem se rozhodujete, že nemá cenu snažit se zhubnout, napsat knihu, dostudovat nebo jít za svými sny. Oblíbená fráze pesimismu vlastně zní „Sni dál!“ – jako kdyby bylo nesmyslné snít o lepším zítřku. Pokud byl včerejšek tak příšerný, proč byste vůbec měli čekat, že dnešek nebo zítřek bude lepší?

Je to uzavřený cyklus negativity, protože když se nesnažíte zlepšit svou situaci, nic se nezlepší… a protože se zanedbáváte, všechno bude pravděpodobně ještě horší.

Někteří lidé si myslí, že je skvělé být pesimističtí, neboť vyzařujete dojem, že si udržujete odstup a všechno je vám jedno. Jenže tito „skvělí“ pesimisté zůstávají v zapomnění, zatímco optimisté jdou do světa, užívají si a zkoumají nepoznané. Řada studií potvrzuje prospěšnost optimismu včetně zvýšené pohody, větší schopnosti vypořádat se s nemocemi a lepší kvality života.

Otočit pesimismus k lepšímu vyžaduje, abyste začali pečovat o sebe, své zdraví a štěstí. Představte si rostlinu, která ke svému růstu potřebuje živiny, vodu, slunce a milující péči. Totéž potřebujete vy. Mimochodem, péčí o pokojové rostliny si můžete vytvořit prospěšný zvyk, který se může odrazit i na tom, jak pečujete o sebe.

Zde je několik způsobů, jak být více optimističtí:

– Dívejte se na životopisné filmy o lidech, kteří uspěli navzdory všem překážkám.
– Napište si seznam (nebo si ho udělejte v duchu) všeho, co se vám podařilo.
– Vyvarujte se chemických látek s tlumivým účinkem, jako je například alkohol, které potlačují vaše nadšení pro to, zkusit něco pozitivního a nového.
– Vyhýbejte se chronicky negativním lidem, protože negativita je nakažlivá.
– Buďte kombinací „optimista/pesimista“. Nemusíte být za všech okolností optimista. Pozitivní perspektiva pomůže vyvážit negativitu.
– Pokuste se přáteli s člověkem, který vědomě zlepšuje svůj život. Stýkejte se s lidmi, kteří si plní své sny, a oni vás vezmou mezi sebe. Bojíte se, že vás nebudou chtít? Zamyslete se nad tím ještě jednou – úspěšní lidé rádi učí a provázejí ostatní za předpokladu, že se k nim tito lidé chovají slušně a dokážou je ocenit.
– Začněte si vážit sami sebe za to, čeho jste dosáhli, ať už je to drobnost nebo významná věc. Optimisté to dělají automaticky a i vy si na to můžete zvyknout.

Z knihy Nenechte pohasnout svou jiskru aneb Jak se zbavit negativity a dramatu, Doreen Virtue

Zdroj: http://andelskydenik.blogspot.cz/2017/04/od-pesimismu-k-optimismu.html

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk