Co je lepší: nechat si zuby moudrosti, nebo je preventivně vytrhnout?

306
Foto: Pixabay.com

Orální zdraví je nepochybně jedním z nejzajímavějších témat vědeckého výzkumu. Je totiž fascinující, jak důležitou roli hraje výživa při zdraví úst, zubů a dásní (a konvenční zubaři to často ani nezmiňují!).

Odstranění zubů moudrosti je obvykle nešťastná nutnost kvůli špatné stravě, kterou konzumujeme za posledních několik generací, a také kvůli menším ústům, která jsou jejím důsledkem.

Ale je to opravdu zapotřebí? Ukazuje se, že odstranění zubů moudrosti nemusí být tak univerzální nezbytností, jak se domníváme.

K čemu vlastně slouží zuby moudrosti?

Zuby moudrosti, známé také jako třetí moláry, jsou stoličky v zadní části úst, které vyrůstají ve věku asi 18 let. Vedle tak vysokého počtu lidí, kteří si dávají trhat zuby moudrosti, se mnozí ptají, k čemu vlastně tyto zuby slouží?

Antropologové jsou přesvědčeni, že úkolem zubu moudrosti je pomáhat žvýkat tuhou potravu, kterou jedli naši předkové (syrovou zeleninu, ořechy, maso atd.).

Dnes, když můžeme jídlo před konzumací uvařit (nemluvě o velkém množství zpracovaných, měkkých jídel v současné stravě), tyto zuby nejsou až tak důležité, ale stále jsou živým orgánem těla.

Proč trhat zuby moudrosti?

Pokud jste si dali vytrhnout zuby moudrosti ve věku kolem dvaceti let, zřejmě jste se nad tím příliš nezamýšleli.

Mnozí zubaři si prohlédnou rentgenový snímek a často doporučí extrakci (vytržení) zubu moudrosti jako preventivní léčbu. Toto jsou důvody, proč mnozí zubaři a ústní chirurgové doporučují odstranění zubů moudrosti:

1. Mohou se zaklínit – k zaklínění dochází v případě, že zub moudrosti celkem neprořeže dásňovou tkáň, neboť mu v růstu brání další zub.

Kolem dásně zaklíněných zubů moudrosti se akumuluje jídlo a vytváří příznivé prostředí pro bakterie. Většina bakterií může způsobit kaz u sousedního zubu. Kdyby se to neřešilo, mohlo by to způsobit vážnou infekci.

2. Špatně se čistí – extrakci zubů moudrosti doporučují zubaři i proto, že se o ně opravdu špatně stará, a to vzhledem k tomu, že se nacházejí daleko v ústech. Obávají se, že zuby moudrosti by nemusely být správně čištěny a rozvinul by se na nich zubní kaz.

3. Mohou být důsledkem přeplnění úst – někteří zubaři se obávají, že rostoucí zuby moudrosti budou tlačit na ostatní zuby kolem nich. Tato obava je namístě zejména u těch, kteří už mají přeplněná ústa. Mnozí lidé mají v ústech málo místa kvůli současné stravě chudé na živiny.

4. U mladých lidí se to dělá snadněji – někteří zubaři mají svou teorii, že zotavení u mladých lidí může být lehčí než u starších lidí a že nejlepší čas na extrakci zubů moudrosti je, když se zuby právě prořezávají, a ještě jim dost nezesílily kořeny.

Navíc zuby moudrosti nejsou životně důležité (umíme bez nich žít), a tak mnozí zubaři nevidí nic špatného na rutinní extrakci zubů moudrosti. Když je k dispozici celková a lokální anestezie, zákrok se zdá být nenáročný.

Problém s extrakcí zubu moudrosti

Věděli jste, že se k tomu dostanu, že ano?

Každá operace, včetně extrakce zubu moudrosti, by se měla brát velmi vážně. Celková anestezie, i když často využívaná bez nějakých komplikací, stále není bez rizika. Jistá rizika má dokonce i lokální anestezie.

Operovat by se mělo jen v případě, že riziko neoperovaní je vyšší než riziko operace. Zbytečné lékařské postupy vystavují tělo zbytečnému traumatu.

Toto jsou některá rizika spojující se s rutinní extrakcí zubů moudrosti:

1. Riziko kavitace

Kavitace je díra v čelistní kosti obklopená mrtvou nebo rozkládající se tkání. Je živnou půdou pro bakterie, zvláště pokud chirurg pořádně nevyčistí lůžko zubu, nebo úplně neodstraní periodontální vaz spojující zub s kostí.

Ke kavitaci může dojít i při jiných dentálních postupech, ale nejčastějším důvodem je extrakce zubu.

Kavitace není při extrakci zubu moudrosti vzácná. Podle stránky Amalgam.org jedna studie zjistila, že s kavitací skončilo 88 % pacientů, kterým byl vytržen zub moudrosti.

2. Riziko infekce a dalších komplikací

Když se tvoří kavitace, riziko infekce je mnohem vyšší. Toxiny, vedlejší produkty metabolického procesu bakterií, vstupují do krevního řečiště a nacházejí si cestu do ostatních částí těla.

Dokonce i mainstreamoví zdravotničtí a dentální profesionálové berou spojitost mezi orálním a celkovým zdravím moc vážně.

Podle WebMD špatné orální zdraví může vést k problémům, jako jsou:

– cukrovka
– choroba srdeční
– osteoporóza
– artritida
– onemocnění plic
– obezita
– špatné porodní výsledky (u dětí žen s problémy orálního zdraví)

Navíc dalším zdrojem obav je suché lůžko zubu. K suchému lůžku dochází v případě, že se krevní sraženina nad místem extrakce uvolní a předčasně odpadne.

Do místa tak mohou vstupovat bakterie a způsobovat bolest a infekci. K vyřešení suchého lůžka je tak ve většině případů nutná další operace.

3. Parestezie

Parestezie (trvalá necitlivost rtů nebo jazyka) je při extrakci zubu moudrosti velmi reálnou obavou. Šance na parestezii se liší v závislosti na poloze zubu.

Nejhorší scénář (zub v nejhorší poloze) počítá se 6,8procentním rizikem vzniku parestezie. Jiné zuby v méně náročných polohách očividně způsobují nižší míru parestezie v důsledku anestezie.

Závažnost parestezie se může pohybovat v rozsahu od mírné (všeobecná necitlivost/mravenčení) až k silné (vystřelující bolest).

Možnost parestezie je ještě znepokojivější, když uvážíte, že 95 % vytržených zubů rozhodně nepředstavovalo problém, jak uvádí v článku časopisu American Journal of Public Health z roku 2007 Dr. Jay Friedman.

Můžete si své zuby moudrosti ponechat?

Když jsme si právě řekli o rizicích operace, jaká jsou rizika, když si své třetí moláry ponecháte? V úvahu je třeba vzít následující věci:

1. Jejich preventivní odstranění věda nepodporuje

Dr. Friedman (zmíněný výše) v témže článku lékařského časopisu říká, že neexistují důkazy o tom, že odstranění zubů moudrosti snižuje patologii.

Většina zubů moudrosti (ať už zaklíněných, nebo ne) se neinfikuje.

2. Nezpůsobují přeplnění úst

Jak již bylo zmíněno, naše současné stravování málo výživnými jídly může vyústit do přeplnění úst. Zdá se, že dává smysl nedovolit dalším zubům vstoupit do již plného prostoru.

Věda však tento názor nezastává. Podle studie z roku 1992, zveřejněné v časopise Journal of the American Dental Association, zuby moudrosti nezpůsobují přeplnění úst.

Autor tvrdí, že v době, kdy zuby moudrosti rostou, nejsou dosti silné na to, aby posunuly celou řadu již pevně zakořeněných zubů.

A tak není potřeba přemýšlet o tom, zda je důvod k vytržení zubů moudrosti.

3. Riziko komplikací se věkem nezvyšuje

Obecně převládá názor, že šance na komplikace v důsledku extrakce zubu moudrosti se věkem zvyšuje. To je pravda jen do jisté míry (zdravotní komplikace jsou vzácnější u lidí ve věku 12-24 let než u lidí ve věku 24-34 let).

Jinak řečeno, mnozí lidé jsou vystaveni mírnému riziku komplikací, aby se vyhnuli vysokému riziku komplikací u několika pacientů, kteří potřebují chirurgický zákrok ve věku 24 až 35 let.

Co tento způsob uvažování nebere v úvahu je, že u těch, kteří operaci nepodstoupí, je riziko komplikací nulové.

Kdy uvažovat o extrakci zubu moudrosti

Ačkoliv zbytečné trhání zubu moudrosti není bezpečné, jsou případy, kdy je jeho odstranění tou nejlepší a nejbezpečnější volbou. Uvádím několik důvodů, proč se extrakce zubu moudrosti může stát nezbytnou:

– zaklínění (ačkoliv některé zaklíněné zuby je dobré nechat tak)
– opakující se infekce dásní
– onemocnění dásní
– silný zubní kaz
– abscesy, cysty či nádory
– poškození sousedních zubů a kostí

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda vy nebo vaše dítě potřebujete vytrhnout zub moudrosti, je promluvit si o tom s biologickým zubařem, který vám pomůže rozhodnout, zda je extrakce nezbytná.

Co když je odstranění zubu moudrosti nezbytné?

Dr. Weston Price, zubař známý svým výzkumem účinků výživy na dentální zdraví, má pro extrakci protokol, který snižuje riziko komplikací a pomáhá urychlovat hojení.

Biologický dentista by měl protokol Dr. Pricea znát (nebo mít možná vlastní, podobný protokol), ale když jste na konzultaci, můžete mu klást otázky, abyste měli jistotu.

Protokol Dr. Westona A. Pricea

Pro co nejlepší výsledek operace zubů Dr. Price doporučuje před operací toto:

– Před operací odstraňte z úst kovy (dle možnosti i z kořenových kanálků).
– Optimalizujte činnost jater a ledvin.
– Pokud je pacient nemocný ze zubu, měl by před a po operaci užívat vitaminy (hlavně vitamin C) a enzymy na urychlení hojení.
– Posuďte a lečte problémy s mandlemi (Dr. Price je přesvědčen, že problémy se zubem moudrosti někdy pramení z problémů s mandlemi).
– Pro zajištění optimální léčby se doporučuje, aby pacient konzumoval dostatek bílkovin.

Po operaci Dr. Price doporučuje svým pacientům dělat následující:

– Vyčkejte alespoň 3 až 5 dní, než se vrátíte k běžné činnosti, abyste se vyléčili a vyhnuli suchému lůžku zubu.
– Pro lepší léčení používejte terapeutický laser a omezte užívání léků proti bolesti, které jsou na předpis.
– Jezte (pijte) léčivé kostní vývary, zejména během prvního až druhého dne, kdy je místo stále otevřeno. Pomáhá to zabránit uváznutí částeček potravy v ráně.

Váš biologický zubař/ústní chirurg může mít odlišný protokol, než je tento, a mohou do něj patřit sáčky s ledem, výplachy slanou vodou a léky proti bolesti.

Důležité pro zamezení komplikací je svědomitě pečovat o operované místo.

Závěr

Pokud vám nebo vašemu dítěti řekli, že extrakce zubu moudrosti je nevyhnutná, možná by se vyplatilo znát ještě další názor.

Biologický zubař či ústní chirurg vám mohou pomoci zorientovat se v rizicích a plusech vaší konkrétní situace.

Dali jste si trhat zuby moudrosti? Jaká byla vaše zkušenost?

Zdroj: https://wellnessmama.com/402690/wisdom-tooth-removal/
Zpracovala: https://www.vylectese.cz/co-je-lepsi-nechat-si-zuby-moudrosti-nebo-je-preventivne-vytrhnout/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.cz