Čím jste starší, tím více nesnášíte jiné lidi? Netrapte se tím, je to úplně v pořádku

332
Foto: Pixabay.com

Dobře, možná je slovo „nesnášíte“ příliš silné. Ale možná jste si všimli, že s přibývajícími léty máte stále menší potřebu těšit jiné lidi, nemůžete vystát zbytečné rozhovory a nechcete plýtvat svým časem na druhé.

Nebojte se, nejste v tom sami. Není nic neobvyklého, když člověk, který mával dvacet „blízkých“ přátel, si najednou vystačí s jedním nebo dvěma. Věřte-nevěřte, obvykle má pro to dobrý důvod.

V dnešní době sociálních médií je člověk v neustálém kontaktu s množstvím lidí. Skutečné vztahy se však z našich životů nějak vytrácejí.

Studie odhalují, že dnes mají lidé mnohem méně blízkých důvěrníků než před 25 lety. Přibližně jen 50 procent lidí se svěří svému blízkému příteli, a to jednou za půl roku!

Proč můj zájem o lidi s přibývajícími léty klesá?

Co se to vlastně děje? Proč si vystačím s pár skutečnými přáteli? Zde jsou vědecky potvrzené důvody:

1. Máte menší zájem vytvářet nová přátelství

Po odchodu ze školy se váš život razantně změní. Každý den jste bývali obklopeni stovkami lidí, se kterými jste vyrůstali a dobře jste je znali.

Najednou máte mnohem méně příležitostí potkat nové přátele. Možná potkáváte nové lidi ve vašem zaměstnání (pokud jste typ, který se o to usiluje) nebo v klubech, kde se věnujete společným koníčkům (literatura, ruční práce apod.).

Obecně platí, že dospělí lidé navazují nová přátelství mnohem složitěji. Vztahy, o kterých jste si mysleli, že vám vydrží na celý život, se rozplynou jako pěna, protože vaši přátelé se odstěhují za prací do jiného města nebo je zcela pohltí rodinný život.

Nezbývá nic jiného než se přizpůsobit. Pomalu si zvykáte na to, že trávíte stále více času s rodinou a s přáteli se vídáte stále méně. Těšíte se na to, že si alespoň jednou za měsíc zatelefonujete s nejlepší přítelkyní a pomalu zapomínáte na pravidelné večerní „akce“.

Je to zcela normální. Vždyť i váš život nabyl jiný rozměr a denní program se zaplnil především pracovními povinnostmi.

2. Nemáte zájem o hlouposti

Čím více životních zkušeností máte, tím lépe znáte sami sebe a také lidi, kteří vás obklopují. Když je vám dvacet, je těžké nezaplést se do rodinného dramatu a neřešit s kamarádkou její nevydařený vztah.

Jde přece o lidi, na kterých vám záleží a chcete pro ně to nejlepší. Časem však sami zjistíte, že někdy je lepší držet se v pozadí a nechat řešení na druhých.

Časem si budete jasně uvědomovat, že nedokážete pomoci každému. Přestože vám na vašich blízkých a přátelích záleží, participace při řešení jejich problémů vás připravuje o energii a čas.

3. Nebaví vás prázdné řeči

Každý z nás občas přehodí v duchu pár slov: „Bože, jsou to léta, co jsme se neviděli! Někdy se musíme sejít u kávy a popovídat si!“

Pokud jsme jen nedávno překročili práh dospělosti, tato slova obvykle myslíme vážně. Jsme zahlceni novou prací a povinnostmi, potkáváme nové lidi a náš život nabývá nový rozměr.

Potkat „starého známého“ je pro naši duši pohlazením. Často se necháme unést radostí a až později nám dojde, že najít si čas na schůzku s kamarádem nebude tak snadné.

Prozradíme vám tajemství, které zná každý dospělák: když si nedokážete domluvit schůzku hned, slova „někdy se musíme sejít“ vůbec nic neznamenají.

Nemají žádnou cenu. Příště místo toho raději řekněte: „Velmi ráda jsem tě viděla.“ Nemusíte se tak cítit provinile nebo nepříjemně.

4. Váš čas se stává vzácným

Když jste mladí, pořád si myslíte, že máte hodně času. Carpe diem chápete jako výzvu žít divoce a naplno, dokud se dá. S přibývajícími léty však zjišťujete, že užít den znamená využít svůj čas na věci, na kterých skutečně záleží.

Když je vám dvacet, nejraději byste všeho hned nechali a připojili se ke skupince kamarádů, jejichž docela dobře znáte. Později zjistíte, že byste čas trávili raději v kruhu své nejbližší rodiny než s nimi.

Své rodiče byste překvapili chutným a zdravým obědem, hráli byste různé hry nebo ostali v pohodlí svého domova. Nepotřebujete to jen vy, ale každý z nás.

Závěr

Na závěr můžeme říci, že zralost vám pomůže rozlišovat opravdové priority. Většinou pochopíte, že na těch „ostatních“ vztazích ve skutečnosti nezáleží.

Vaše mladší Já bude možná z vašich priorit vystrašeno. Vaše starší Já však ví, co je opravdu důležité. Díky němu si budete moci své skutečné a nejhlubší vztahy užívat naplno.

Zdroj: https://mocvedomi.cz/cim-jste-starsi-tim-vice-nesnasite-jine-lidi-netrapte-se-tim-je-to-uplne-v-poradku/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk