Chlad a nachlazení: Jak spolu souvisí a jak se bránit?

88
Foto: Pixabay.com

S letním počasím je oficiálně konec. Je tady podzim, který kromě krásně barevných přírodních scenérií znamená i nástup období nachlazení – jednoho z nejčastěji se vyskytujících infekčních onemocnění.

Dostanu nachlazení z chladu?

Průměrný dospělý člověk se nachlazením nakazí dvakrát až třikrát ročně. Děti dokonce až desetkrát. Jak je to možné?

V dětství nám rodiče neustále opakovali, že se máme pořádně obléct, abychom nenastydli. Už sám název tohoto onemocnění by mohl napovídat, že ho způsobuje právě chladné počasí. Realita je ale trochu jiná, i když s teplotou souvisí.

Nachlazení bylo pojmenováno v 16. století právě podle toho, že jeho příznaky se podobají těm, které vám způsobí pobyt v ne příliš teplém prostředí. Chlad jako takový ale vznik onemocnění přímo nepodmiňuje.

Co ho tedy způsobuje?

Viry. Konkrétně jde nejčastěji o takzvané rhinoviry. Ty způsobují snadno šiřitelnou infekci horních dýchacích cest, která se u nás typicky projeví rýmou, kýcháním a nepříjemnými pocity v hrdle.

Nákaza nachlazení se šíří rychleji v zimních měsících, kdy trávíme více času v uzavřených prostorách a blíže u sebe. Virus se tak může snadněji přenášet.

Prevence je základ

Čím méně přijdeme do kontaktu s virem, tím menší je šance, že onemocníme. Proto se doporučuje časté mytí rukou, používání hygienických kapesníků a vyhýbání se přímému kontaktu s nemocnými.

Posilováním imunity a otužováním si také neublížíte. Právě naopak! Zdravé a trénované tělo odolává nákazám lépe.

Jak se dostat zpět do formy?

Nepodceňte první příznaky a dopřejte si odpočinek a dostatek tekutin. Pokud zůstanete alespoň jeden den v posteli, dáte svému tělu příležitost k zotavení a nebudete nachlazení dále šířit v práci nebo ve škole. Z domácích receptů vám může pomoci med, bylinkový čaj nebo zázvor.

Doprovází vás při nachlazení nepříjemné pocity v krku? Vyzkoušejte doplněk stravy Tantum Natura, který díky obsahu vitamínu C zároveň podpoří i vaši imunitu.

Světový problém

Věděli jste, že první zmínky o nachlazení byly nalezeny už v nejstarším dochovaném lékařském textu? Ten pochází z Egypta z 16. století před naším letopočtem.

A další zajímavý fakt – nachlazením trpí i ekonomika. Jen v USA je zodpovědné za ekonomickou ztrátu 20 miliard dolarů ročně, způsobenou například zmeškanými dny v práci.

Máte nějaký recept, jak se nachlazení vyhnout, nebo jak si ulevit od příznaků? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroj: https://www.tantumfamily.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz