Bruce H. Lipton, Ph.D.: Ve strachu jsou lidé hloupější, rozvíjí se astma, záněty a rakovina…

206
Foto: Pixabay.com

Jednoduchá pravda je, že když se BOJÍTE, jste HLOUPĚJŠÍ. Když se stresová reakce stává chronickou, vede ke stálému uvolňování nadledvinkami tvořeného hormonu kortizolu.

Nadměrná stimulace tohoto glukokortikoidového hormonu je přímo spojena s významným poškozením a dlouhotrvajícími funkčními změnami v mozku. Oblast hipokampu spojená s pamětí a emocemi se zmenšuje, stejně jako amygdala, centrum strachu.

Pozorované změny v mozku přispívají ke vzniku pevně zapojených, se stresem svázaných drah mezi hipokampem a amygdalou, které vedou k bludnému kruhu jednání, kdy se mozek udržuje ve stálém stavu „bojuj, nebo uteč“.

Chronický stres narušuje funkci receptorů glukokortikoidů, které brání vzniku zánětům. Tímto roste zánětlivá reakce, zvyšuje se riziko vzniku astmatu (dnes se tomu dává název Covid-19 a léčí se to tímto způsobem, moje pozn.) a dalších autoimunních onemocnění, kardiovaskulární nemoci, rakovina, diabetes.

Experiment: Jedné skupině lidí promítli obrázky vyjadřující laskavost a emocionální podporu, po nichž následovali výjevy vzbuzující obavy. Kontrolní skupině ukázali pouze hrozivé obrázky.

U kontrolní skupiny vyvolaly hrozivé výjevy aktivitu amygdaly, mozkové oblasti monitorující hrozby. V druhé pokusné skupině se v amygdale neobjevila žádná reakce na obrázky, které měly vyvolat stres.

Vědci dospěli k hypotéze, že neurologická reakce na „láskyplné výjevy“ POTLAČUJE v mozku MECHANISMY STRACHU.

Další studie zdokumentovala, že fyziologický stav hlubokého klidu navozený MEDITACÍ, jógou, hlubokým dýcháním a modlitbou vyvolává okamžité změny exprese genů zapojených do funkcí imunitního systému, metabolismu energie a vylučování inzulinu, což jsou výsledky, které by měly zaujmout i ty největší skeptiky z řad vědců v oboru biomedicíny.

(Text čerpá z knihy BIOLOGIE VÍRY: Bruce H. Lipton, Ph.D., zpracování textu + foto: Maia M. Špačková)
Zdroj: https://www.facebook.com/….98

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk