Alena Polakovičová: Vlasy – když padají víc, než by měly…

272
Foto: Dollarphotoclub.com

Vlasy jsou korunou krásy, říká se. Téměř polovina populace však o svou korunu přijde. Někdo dočasně, jiný natrvalo. Proč vlasy vypadávají a jak tomu zabránit? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Hned na úvod je dobré podotknout, že vlasy padají každému stejně tak jako třeba řasy. Jedná se o přirozenou obnovu – slabé vlasy padají, aby nové a silné měly prostor růst. Uvádí se, že jednou za tři až pět let také dochází k masivnější „očistě“, kdy vlasy padají několik dní až týdnů více, než je obvyklé. Většinou se tak děje na jaře a na podzim.

Obecně se udává, že za přijatelné je považováno vypadnutí zhruba 100 vlasů denně. Jenže každý jsme originál a originál je i naše hříva. A tak zatímco někomu ani během mytí hlavy nevypadne jediný vlásek, jiný nachází na dně sprchového koutu nebo ráno na polštáři vlas vedle vlasu. Jedno je jisté: pokud vlasy začnou padat abnormálně, zcela jistě to poznáte. Budou řídnout a vypadávat, aniž byste za ně nějak silně tahali nebo je česali. Pokud tento stav přetrvává déle než tři týdny, zbystřete. A zvažujte přírodní podpůrné kúry i detoxikaci.

Faktorů, které ovlivňují kvalitu vlasů, je celá řada. K těm hlavním patří:

Kolísání hladin hormonů v těle, které kolísají nejen u žen, ale velice často i u mužů ve středních letech.

– Vyplatí se také zaměřit pozornost na množství minerálů a na to, zda není jejich vstřebávání narušeno. Tento problém bývá více než častý a v tomto případě je třeba začít dávat do pořádku především střevní mikroflóru.

– K nadměrnému padání vlasů přispívá také kouření, dlouhodobý pobyt ve znečištěném ovzduší (zejména poznamenaným přítomností těžkých kovů) a časté používání nešetrné vlasové kosmetiky, zejména stylingových přípravků, ale i šamponů a kondicionérů, které používáme často a dlouhou dobu.

Kde přesně je kořen problému, odhalí až speciální testy. Jedním z nich může být i měření toxických zátěží. Například terapeuti české detoxikační metody C.I.C., která pomocí přístroje Salvia šetrným a bezbolestným měřením nachází toxická ložiska, se s tímto problémem ve svých poradnách setkávají poměrně často. Ložiska nacházejí v centrech mozku, zodpovídajících za produkci hormonů, v amygdale, kde mají pomyslné sídlo emoce, na plicích i ve střevech. Na vině často bývají i metabolické poruchy, které jdou ruku v ruce s poruchami vstřebávání vitaminů a minerálů.

Tipy pro krásné vlasy:

Změňte jídelníček. Zařaďte do něj více listové zeleniny, bílkovin a potravin bohatých na vitaminy skupiny B.

– Provádějte pravidelně masáž vlasové pokožky (alespoň 5 minut), k níž skvěle poslouží rostlinné oleje s kapkou olejů esenciálních. Vyzkoušejte třeba jojobový nebo moringový olej jako základ, do něhož vždy před masáží přidáte dvě kapky esenciálního oleje (rozmarýnový pro prokrvení a růst, levandulový pro zklidnění, máta pro vitalitu, cedrové dřevo pro hloubkovou tonizaci).

– Navyšte příjem vitaminů E a A, známých jako vitaminy krásy. V hojném počtu je najdete v mrkvi, vejcích, listové zelenině. Olejem, obsaženým v kapslích vitaminu E, můžete provádět masáž vlasové pokožky.

Pijte vodu. Čistou, pramenitou vodu. Dostatek hydratace sehrává zásadní úlohu při růstu nových tkání. A také samotný vlas se ve velké míře skládá právě z vody!

– Dejte vlasům napít kokosového mléka, na které krásné Asiatky nedají dopustit. Vmasírujte do pokožky i vlasů, nechte působit půl hodiny a opláchněte vlažnou vodou.

– Zcela unikátním pomocníkem je čistý aloe vera gel, který pokožku hlavy dokonale hydratuje a podporuje růst nových vlasů. Můžete jej používat bez obav dlouhodobě a každý den.

– Vlasové kořínky stimuluje a pokožku prokrvuje rozmarýn. Odvarem z něj vlasy po umytí polévejte. K dostání jsou i speciální vlasové vody, určené k masáži vlasové pokožky.

Pamatujte si: naše vlasy z velké části odráží to, jak žijeme. Je-li naše tempo pozvolné nebo hektické. Jestli žijeme svobodně nebo v nepříjemném sevření. Nadbytek stresu poškozuje organismus, a to velice výrazně. Vlasy velice často padají také jako důsledek dlouhodobého stresu nebo prožitého traumatu. Svou pozornost proto zaměřte také na prožívané emoce.

autor: Mgr. Alena Polakovičová
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/vlasy-kdyz-padaji-vic-nez-by-mely.htm#ixzz5Pur7aEJy

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz