Alena Polakovičová: Čekanka – zázračný plevel

255
Čekanka obecná (Cichorium intybus). Foto: Pixabay.com

Najdeme ji téměř všude: na polích, loukách, mýtinách i podél cest. Čekanka obecná kvete od začátku léta až do konce podzimu, proto vám nic nebrání v tom si tento zázračný přírodní všelék dojít natrhat a nasušit. Využívá se nejvíce právě květ, ale také nať a kořen. Právě ten je nejúčinnější.

Sušená čekanka je ideální k přípravě čaje, přidává se do čajových a kávovinových směsí, dokonce jí je možno i žvýkat. Klasická čekanka obecná je však příliš hořká, proto byla speciálně vyšlechtěna také čekanka listová, jejíž listy patří do stejné kategorie jako třeba polníček nebo rukola a lze je stejně jako tuto listovou zeleninu také jíst.

Proč milovat čekanku?

– Je plná železa, vlákniny, hořčíku, zinku, draslíku, vápníku a dalších cenných minerálních látek,
– obsahuje dlouhou řadu vitaminů v popředí s vitaminy C, A, B, K, E,
– obsahuje přírodní sacharid inulin, který podporuje zdravý růst a funkce střevní mikroflóry.

Čekanka jako stimulant

Výraz „podpoří“ je všeříkající. Podporuje totiž tvorbu žaludečních šťáv, povzbuzuje chuťové buňky při nechutenství, zlepšuje trávení, a jelikož má lehce projímavé účinky, může efektivně podpořit také vyprazdňování. Nejen trávicí ústrojí však bude příznivé účinky čekanky milovat! Čekanka pečuje také o játra a ledviny, o celé jejich orgánové okruhy. Čaj z čekanky prospívá osobám trpícím cukrovkou i nemocemi jater, ledvin či žlučníku.

Čekanka a detoxikace tvoří samostatnou kapitolu. Močopudná čekanka čistí ledvin i močové cesty, především pak ale pročišťuje, doslova filtruje krev, tudíž sehrává významnou roli také coby prevence nejrůznějších chorob, včetně kardiovaskulárních onemocnění.

Čekanka jako antibiotikum

Lichořeřišnice, česnek a další přírodní skvosty se pyšní silnými antibiotickými účinky. Málokdo však ví, že také čekanka těmito účinky disponuje. Kromě jiného podpoří imunitu, zlepšuje kvalitu vlasů i kůže a čekankové obklady se po staletí přikládaly na bolavé či oteklé klouby i vyrážky.

Čekanka jako životabudič

Znáte meltu? Tento nápoj, dnes řazený do kategorie „retro“, nicméně stále k dostání, obsahuje kromě jiného také čekanku. Ta je často přidávána do kávovinových směsí, které je možno pít bez obav v daleko větším množství než klasickou kávu. Prospívají tedy nejen pitnému režimu, ale celému organismu. Čekanka a nápoje z ní dokážou organismus doslova „nakopnout“, dodat energii, a to již po dvou týdnech pravidelného popíjení.

Detoxikačních a podpůrných účinků čekanky si všímá také C.I.C. metoda, zabývající se celkovou a řízenou očistou organismu. Proto ji přidává do některých svých přípravků. Kde ji najdete?

autor: Mgr. Alena Polakovičová
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/cekanka-zazracny-plevel.htm#ixzz5PGOLxoJS

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz