Alena Jugová: V hlavní roli imunita

59
Foto: Pixabay.com

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Posilovat můžete nejen své fyzické tělo, ale především svůj imunitní systém!

O často nemocném člověku říkáme, že má slabou imunitu, o tom, kdo bývá marod zřídka nebo nikdy, že ji má silnou. Co se vlastně na „síle“ naší imunity, tedy obranyschopnosti organismu, podílí?

Imunita označuje schopnost organismu bránit se proti patogenům pocházejícím jak z vnějšího, tak z vnitřního prostředí organismu. Laicky řečeno je našim ochranným štítem. Do jaké míry nás tento štít ochraňuje můžeme z velké části ovlivnit my sami.

Nejde o to přežít, ale kvalitně žít

Imunitní systém se vyvíjí již od raného dětství a už to na něj může mít obrovský vliv.

„V dnešní době spousta maminek vytváří v dobrém úmyslu až příliš sterilní prostředí pro své děti. Což může představovat hrozbu. Imunitní systém totiž potřebuje stejně jako dítě poznávat a učit se. Pokud se tedy nepotká se škodlivými částicemi, může vzniknout přílišná citlivost, která později může stát i za alergickými reakcemi.“ Ing. Petr Novák, vedoucí oddělení klinické biochemie a hematologie Nemocnice Žatec

Efektivní posilování imunitního systému

Perfektně pracující imunitní systém je přáním snad každého z nás. Proto bychom se měli chovat ke svému tělu zodpovědně a příliš ho neoslabovat. Existují samozřejmě faktory, které těžko ovlivníme, jako například genetické dispozice. Na druhou stranu je řada těch, které ovlivnit můžeme.

„Efektivní budování imunity je běh na dlouhou trať, nemá to být jen nárazové posílení například pomocí užívání nějakých přípravků krátce před rizikovým obdobím. Přesto uznávám, že i to může být jeden ze způsobů akutního posílení imunitního systému a jeho odpovědi, zejména před blížícím se rizikovým obdobím.“ Imunolog Miloš Jeseňák

Co může každý z nás udělat pro svůj imunitní systém

Kvalitu a sílu obranyschopnosti získávané za života ovlivňuje řada faktorů, například hodnota spánku, psychická pohoda či nepohoda i další aspekty, jako je přiměřený pohyb nebo strava. Snažme se dodávat tělu dostatek vlákniny, bílkovin, vitamínů a minerálů. Je však třeba říci, že ani ten nejpestřejší jídelníček nám nedokáže v rizikovém období dostatek vitamínů a minerálů zajistit.

„Obecně platí, že před rizikovým obdobím bychom měli pravidelně kompenzovat nedostatek některých důležitých vitamínů.“

Zaměřte se na takové doplňky, které nezatěžují váš organismus

Užívání doplňků výživy se stalo nedílnou součástí zdravého životního stylu. Je však velmi důležité znát jejich složení, aby nedocházelo ještě k většímu zatížení vašeho organismu. Produkty „CLEAN LABEL“ neobsahující přídatné látky (barviva, sladidla, protispékavé látky, plnidla apod), alergeny apod. Produkty jsou pečlivě vybrány odborníky na doplňky stravy, prevenci, výživu a farmacii. Jinými slovy se jedná o označení pro „čistou, srozumitelnou a upřímnou“ etiketu jakýchkoliv výrobků.

Obecné rady, jak fungování imunitního systému podpořit:

– Individuální reaktivitu máme každý nastavenou na základě našich genetických dispozic. Významně byla určena také vnějším prostředím, ve kterém jsme vyrůstali v časném období života a kterému jsme vystaveni po celý život.

– Neměli bychom mít nereálná očekávání, která bohužel vzbuzuje především internet a zde dostupné informace. K životu patří stonání. Zvláště v dětském věku je přirozené, že děti trpí infekčními nemocemi. Dochází totiž k jejich „promořování“. Musíme to považovat za pozitivní jev.

– Obecně platí přiměřenost ve všem. Měli bychom mít skutečně zdravý životní styl, dobře a pestře se stravovat, přiměřeně se pohybovat (vysilující běh není zdravý), dbát na odpočinek, mít dostatek nočního spánku. Snažit se bojovat s nepřiměřenou zátěží, zvláště psychickou, které jsme všichni vystaveni.

7 důležitých rad na závěr

1. Poslouchejte signály vlastního těla, dopřejte si kvalitní spánek a dlouhodobě se nepřetěžujte.
2. Dopřejte svému tělu odpočinek nejen fyzický ale i psychický.
3. Hlídejte si pestrou stravu, kvalitní jídelníček se všemi potřebnými složkami.
4. Pokud se rozhodnete pro výživové doplňky, zaměřte se na „clean label“ produkty.
5. Sportujte, věnujte čas sami sobě.
6. Myslete pozitivně, smějte se.
7. Pokud máte komplexní zdravotní problémy, obraťte se na odborníky z oblasti funkční medicíny a výživy.

Autor: Alena Jugová
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 300 Kč, na 2 roky 600 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk