9 věcí, kterých se od narcistů nikdy nedočkáme

1189
Foto: Pixabay.com

Pokud jste se již někdy setkali s opravdovým narcistou, nepochybně jste zůstali zaskočeni nejedním jeho zvykem, způsobem uvažování, jeho chováním či jeho vzory.

Pro narcisty je příznačné, že mají sklon manipulovat a ovládat druhé, že mají trvalou potřebu být středem pozornosti a také, že své záměry prosazují pomocí síly a dominance.

Bohužel je také nemálo věcí, kterých se od narcistů nikdy nedočkáme… a všichni si přejeme, aby se narcisové, se kterými přicházíme do styku, právě tyto věci či způsoby chování nějakým zázrakem naučili.

Níže v článku je tedy krátký popis devíti nejčastějších věcí, kterých se od narcistů nikdy nedočkáme.

1. Je ochoten změnit se

Jakákoli představa o změně je pro narcistu, který si o sobě myslí, že je ztělesněním dokonalosti, zcela cizí.

Proto se s tím smiřme a od narcistů nikdy neočekávejme ani nejmenší náznak ochoty změnit se.

2. Přestane nás otravovat

Narcista nám nedá pokoj, dokud si za nás nenajde vhodnou náhradu – může to být např. nový „kamarád“ od sousedů či atraktivní partner nebo partnerka.

Jako kdyby měl na to nějaké právo, bude nadále na nás číhat, dokud si nevyčíhá nějakou jinou „kořist“… a když ji už najde, jednoduše a bez problémů nás od sebe odkopne.

3. Usmíření

Ze strany narcistů k usmíření nikdy nedojde, a to hned z několika důvodů. No ten nejzřejmější důvod je, že narcista nikdy nepřipustí, že by se mohl mýlit.

A protože si narcista myslí, že má očividně nad všemi morálně navrch, nevidí důvod, aby se s někým usmířil, snažil se dohodnout, nebo pokusit se dívat na věc i z pohledu jiných.

Když je narcista přesvědčen, že ze situace vyjde vítězně, nikdy nepřistoupí k rozumné dohodě, a dokonce se rozhodne pro takové řešení, kterým by mohl druhé straně co nejvíce uškodit.

Ve skutečnosti je to přesně naopak – narcista bude vždy očekávat, že my bychom se měli chtít usmířit s ním.

4. Dokáže se omluvit

Narcista se nikdy nebude omlouvat za své skutky, slova či pocity. A nač i? Vždyť on jimi nijak neutrpěl.

Nakonec, vždyť to, co udělal či řekl bylo jen reakcí na někoho jiného. Neztrácejme tedy čas čekáním, že se nám narcista omluví. Nikdy se tak nestane.

5. Bude říkat pravdu

Je to tak, narcisové jsou téměř bez výjimky úplní lháři. Uznávají jen jedinou podobu pravdy – jejich vlastní.

Dokonce i v případě, kdy fakta a dokumenty prokazatelně říkají něco jiného, ​​narcista je bude ignorovat, protože existuje jen jediná pravdivá verze příběhu – ta jeho.

6. Přestane se vyvyšovat

Všichni známe lidi, kteří mají až chorobnou potřebu neustále se nad ostatních vyvyšovat.

Nemusí přitom jít o nic důležité – popravdě, málokdy jde – no takoví lidé budou běžně poukazovat například na to, že mají delší nebo hezčí vlasy, že mají větší nebo hezčí oči atd.

Pokud by se jednalo o děti či teenagery, kteří se teprve začínají učit, co je to život, nikdo by se nad tím moc nepozastavoval. No narcista je již dospělá osoba a zjevně si neuvědomuje, že vyvyšování se přestalo být zajímavé ještě v dobách, kdy byl žákem střední školy.

Vyvyšování v dospělém věku je znakem značně nevyzrálé osobnosti. Narcista se však musí vyvyšovat. Jak jinak by mohl mít ze sebe dobrý pocit? A co pak, že ponižuje druhých.

7. Projeví empatii

Narcista opovrhuje empatií celý svůj život. Ono to ani není tak, že by ho nezajímalo, jak se právě cítíte.

Ve skutečnosti je to ještě horší – narcistu nezajímají NIKOHO pocity jako ani to, že svým chováním mohl něčí pocity zranit.

Avšak na rozdíl od narcistů, většina lidí zatím naštěstí empatii docela dobře zná.

8. Přestane s druhými hrát hry

Samozřejmě, narcista chce být ve vztazích s druhými, ale jen pod tou podmínkou, že bude moci druhých ovládat a manipulovat.

Narcista se však vyhýbá tomu, že by si s někým vytvořil opravdové pouto založené na lásce a vzájemné náklonnosti. A proto je téměř jisté, že ve chvíli, kdy s narcistou přestaneme hrát jeho hru, jeho vztah k nám vychladne.

9. Vyjádří své opravdové pocity

Narcista bude poukazovat na nedostatky druhých, bude na druhých za své pocity házet odpovědnost, nebo se jednoduše zcela obrní vůči jakýmkoli emocím.

Použije všechny tyto a mnohé další, z pohledu psychologie ne právě nejlepší charakterové rysy, a to vše jen proto, aby nemusel čelit svým vlastním pocitům, přiznat se k nim či je dokonce vyjádřit.

A toto se u narcistů nikdy nezmění.

Závěr

Proto v našem vlastním zájmu a v zájmu našeho zdraví co nejvíce omezme kontakt s někým, o kom jsme si jisti, že je narcista. A to co nejdříve.

Určitě je mnoho jiných lidí, kteří si více zaslouží naši pozornost a u kterých je větší šance, že si s nimi vybudujeme upřímný, opravdový vztah. Hodně štěstí!

Zdroj: https://mocvedomi.cz/9-veci-kterych-se-od-narcistu-nikdy-nedockate/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz