5 typů „přátel“, které ve svém životě nepotřebujeme

265
Foto: Pixabay.com

Jak život plyne, postupně se učíme a rosteme. Totéž dělají i naši přátelé. Postupně se z nás stává lepší verze sami sebe.

Je však velmi důležité, abychom životem neplavali osamoceni, ale obklopovaly se lidmi, kteří jsou naší podporou.

Obvykle nepotřebujeme podporu ve věcech, které jsme již zvládli, ale spíše v oblastech, které se teprve učíme.

Je proto dobře se občas zastavit, přehodnotit naše vztahy a zjistit, které jsou pro nás stále na užitek a které již dříve na obtíž.

Zde je 5 typů „přátel“, které ve svém životě nepotřebujeme:

1. Věčný stěžovatel

Je velmi těžké žít v blízkosti člověka, jenž se neustále na něco stěžuje. Stále je něco špatného, ​​ne na svém místě nebo ne dostatečně dobré.

Když strávíme hodně času s takovým člověkem, pak se jeho negativita nalepí i na nás a také začneme být jako on.

Dokonce takové závěry potvrdila i jedna současná studie. Ta zkoumala studenty vysoké školy, kteří spolu žili na koleji. Zjistila, že i pozitivně naladěni studenti, kteří žili s někým negativním, si v průběhu roku rozvinuly negativitu.

Problém takových lidí je, že neexistuje nic, co by vyřešilo jejich problém. Sami sebe často nevidí jako lidí, kteří se neustále stěžují a jsou obvykle odolní vůči jakýmkoli radám.

Jednoduše, člověk, jenž se stále stěžuje je šťastnější, když je pohár prázdný.

2. Člověk, který na všechno říká „ne“

Takoví lidé jsou všude kolem nás. Ať už jde o společníky, přátel, kolegů v práci či dokonce rodinu, je odpovědí na všechno „ne“.

Může to být návrh, ráda, idea nebo cíl, na všechno automaticky říkají „ne“, za čímž následuje dlouhý seznam důvodů proč.

Někdy je těžké rozeznat, zda jde o člověka, který na všechno říká ne nebo o člověka, který má s námi jen dobré úmysly. Prvním krokem je potřeba uvědomit si, že takový syndrom „ne hovořícího člověka“ existuje.

Je to syndrom, při kterém si člověk verbalizuje svůj strach namísto vyjádření reálných obav o druhém člověku nebo situaci. Když o tomto syndromu víme, pak můžeme přikročit k identifikování lidí kolem nás, kteří potřebují naši pomoc.

Takoví lidé nejsou zlí, oni se jen všeho bojí. Nerozumí tomu, jak děláme věci, které děláme, protože se bojí podstoupit riziko.

Pokud trávíte příliš mnoho času obklopeni lidmi, kteří na všechno říkají „ne“, je vysoké riziko, že tomuto syndromu brzy podlehnete i vy sami.

3. Pochybovač

Pochybovač je ještě nebezpečnější než ten, kdo na všechno říká „ne“. To proto, že na první pohled se zdá, že nás podporuje, ale ve skutečnosti podkopává naše snažení neustálým pochybováním o našich schopnostech.

Největší příčinou selhání, nezdarů a vzdávání se jsou pochyby o našich schopnostech.

My obvykle se do věcí pouštíme s tím, že to dokážeme, že budeme úspěšní a, že pokud něco nebudeme vědět, tak se to naučíme.
Pochybovači se zaměřují na chyby a rychle poukazují na to, co se nevydařilo a proč je nejlepší to vzdát.

Nebezpečné je to, že to dělají způsobem, který se jeví jako by šlo o podporu, ale ve skutečnosti útočí na náš charakter, odhodlání a ambice.

Pochybovače si držte od těla a raději se obklopte přáteli, kteří vám věří více než vy věříte sobě.

4. Chvastoun

Sami chvastouny nesnášíme, ale pokud my sami něco dokážeme, rádi se s tím ostatním pochválíme.

Občasná samochvála či sdílení osobních úspěchů je normální, ale pokud to přeženeme, dokáže to vážně uškodit vztahům.

Potřeba chválení je znakem nízkého sebevědomí. Zatímco podpora pro naše přátele je nutná, nemůžeme připustit, aby chvastoun neustále odčerpával naši energii jen proto, aby se on cítil dobře.

Naše role jako přátele je podat jim pomocnou ruku, ale nenechat se chytit do pasti, kde je budeme neustále ujišťovat o jejich schopnostech.

Pokud zjistíte, že trávíte příliš mnoho času oslavou úspěchů jiných lidí místo toho, abyste se soustředili na dosažení úspěchů vlastních, pak možná nadešel čas se od takového člověka jednoduše odstřihnout.

5. Pan zaneprázdněný a důležitý

Být „pánem důležitým“ znamená více než jen potřeba ho oslovit vícekrát, aby vás zaregistroval.

Je to například člověk, pro kterého je více než vy důležitější nahrát obrázek na Instagram, odpovědět na telefonní hovor uprostřed konverzace, přerušit někoho během rozhovoru a plno dalších neslušných způsobů chování.

Vztah s takovými lidmi může ve vás vyvolávat pocit méněcennosti jakoby na vás ani nezáleželo.

Sami sobě dlužíme obklopit se s lidmi, kteří žijí s námi v daném okamžiku.

Každý z nás jsme se někdy v našem životě chovali podobně. Problém je, když se někdo takto zpráva neustále.

Závěr

Každý z nás potřebujeme přátel, kteří jsou na prospěch nám a my zase na prospěch jim.

Když se obklopíme lidmi, kteří do našeho vztahu přinášejí různé vlastnosti, pak to přes společně sdílené zážitky obohatí jich, a také naše životy.

Zdroj: https://www.powerofpositivity.com/5-types-of-friends-you-dont-need-in-life/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz