5 důvodů, proč je fyzický kontakt tak důležitý

227
Foto: Pixabay.com

Schopnost vnímat dotek se často řadí do škatulky méně potřebných smyslů, na rozdíl od zraku nebo třeba sluchu.

Vnímaní dotyků je však jedním z nejdůležitějších smyslů. Možná dokonce ten nejdůležitější

Nad tímto tématem přemýšlím, když zvedám svůj šálek kávy nebo když uprostřed slunečného dne objímám svého kamaráda poté, co jsme na sebe nečekaně narazili na ulici. Každý z těchto dotyků dokáže tolik sdělit a pouze jeden z nich zahrnuje někoho dalšího!

Dotek má obrovskou moc! Proč?

1. Doteky pomáhají léčit

Masáže, akupunktura a další způsoby léčby zahrnující dotek se praktikují po staletí. Hlas matky nebo dotek otcovy dlaně dokáže vzlykající dítě upokojit téměř okamžitě. Dotek také dokáže léčit naši mysl: oprávnění psychologové používají dotek, aby pomohli komukoliv, od obětí sexuálního násilí po páry s problémy nalézt vzájemnou lásku.

2. Dotek pomáhá vysílat a přijímat pozitivní energii

Než si začnete myslet, že to přeháním, nechejme promluvit vědu. Pozitivní dotek – objetí od přítele, uchopení něčí ruky, abychom je mohli vést nebo jim projevili naši náklonnost, uvolňuje oxytocin, hormon dobré nálady. Rozdávat a přijímat pozitivní energii formou doteku lidem ve skutečnosti pomáhá cítit se lépe.

3. Dotek pomáhá přimět ostatní, aby vám dali to, co chcete

Kolikrát už jste někoho lehce, nebo možná víc, než lehce, chytli za ruku, abyste prosadili svůj názor? Stává se to celkem často a je to právě dotek, díky kterému dostanete to, co chcete.

4. Dotek vám pomáhá spojit se s ostatními lidmi

Schopnost vnímat naše fyzické bytí je to, co v nás vyvolává emoce. Blízkost k ostatním lidem – ať už našim milovaným nebo úplně neznámým tyto emoce ovlivňuje. Nabídnutí podání ruky, objetí cizince nebo přítele spouští různé emoce. A tak se propojujeme s ostatními, ať už je to skrze štěstí nebo úzkost, lásku nebo strach. Pamatuji si, když jsme s hrstkou kamarádů v mém rodném městě dělali projekt “objetí zdarma.” Po každém objetí jsem se cítil lépe a lépe. Když jsem dorazil domů, tak jsem se přímo vznášel. Nikdy jsem se necítil lépe.

5. Doteky nám usnadňují komunikaci

Vzpomeňte si, kdy se vaše ruka naposledy ocitla na něčí paži nebo rameni. Vykládali jste zrovna vtip? Seděli při kávě? Nebo obědě? Dotek vyvolává pouto, které nám pomáhá ve sdílení našich tužeb a snů, zveličování a dramat, našich porážek a chyb a samozřejmě úspěchů. Vzpomínám, když jsem byl přijat na univerzitu, kde jsem studoval bakaláře. Plný naděje jsem týdny kontroloval poštu. Když dopis konečně dorazil, okamžitě jsem jej otevřel a radoval se na celou ulici. U dveří jsem potkal svou matku, objali jsme se, smáli a brečeli. Bylo to úžasné. Prostě jsme se navzájem objímali.

Jak využíváte doteků ve svém každodenním životě vy? Dejte nám vědět!

http://www.radostnezpravy.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk