40 tvrdých životních pravd, které by si měl každý přečíst

393
Foto: Pixabay.com

Sedím tu v kruhu známých na smutné oslavě. Připomínáme si desáté výročí úmrtí naší drahé a milované přítelkyně. V mysli si vybavuji můj poslední rozhovor s ní.

Jemným, slabým hlasem mi tehdy řekla, že lituje pouze jediného – že nežila po všechny dny svého života se stejně intenzivní láskou, životním elánem a cílevědomostí jak za poslední dva roky poté, co jí lékař diagnostikoval terminální stádium rakoviny.

„Za poslední období jsem toho stihla opravdu hodně. Poznala jsem mnoho lidí, se kterými jsme si navzájem velmi pomohli,“ řekla mi.

„Proč jsem jen neposlouchala všechny ty dobré rady, které mi tehdy říkali starší? Kdybych si to tehdy uvědomila, s mnoha věcmi bych začala mnohem dříve. Nepromrhala bych tak spoustu času na hádky či zábavu, na kterých vlastně vůbec nezáleží.“

Slova mé dobré přítelkyně se mi tehdy poslouchala velmi těžko z několika důvodů. Ačkoli všechny její pocity – můžeme je vnímat jako lekce – jsou ve skutečnosti myšlenkami, které jsem už předtím slyšel od druhých mnohokrát, až do té chvíle jsem si jejich význam nikdy opravdu neuvědomil.

Lítost, kterou jsem začal pociťovat k ní, ale i k sobě, mi zaplavila srdce až po vrch. Sotva si teď umím představit něco bolestivějšího než vidět v jejích očích lítost, která se smutně třpytila v jejích slzách, a hned na to si uvědomit, že i já jsem promrhal dost času…

Že jsem také mnoho dobrých a rozumných rad bral jedním uchem dovnitř a druhým ven.

Už je to deset let, co žiji nejlépe, jak umím podle posledních slov mé dobré přítelkyně. Její slova mi stále rezonují v hlavě, nechal jsem se jimi vést v dobrých, ale i v těžkých časech.

A také jsem se naučil pozorněji naslouchat dobrým, občas tvrdým životním moudrostem druhých lidí, a pak se podle nich v životě řídit.

Ty nejlepší rady mé zesnulé přítelkyně, jakož i ty, které jsem za posledních deset let slyšel od druhých – tvrdé pravdy, které si často sám sobě připomínám – jsem sepsal do bodů níže.

Jsou to tvrdé životní pravdy, které bychom si občas měli připomínat všichni. Pojďme tedy na to.

40 životních pravd, o kterých byste měli vědět

1. Když slyšíte jen to, co chcete slyšet, to znamená, že jste vlastně nikdy neposlouchali, co se vám snažili říci druzí.

Proto si poslechněte i to, co se vám neposlouchá snadno. To je jeden ze znaků, že se po osobnostní stránce opravdu zlepšujete.

2. Fantazírování o tom, že byste měli žít v jiném čase nebo na jiném místě, může být pro vás nebezpečné.

Když se budete své minulosti držet příliš křečovitě, hrozí vám, že přejdete zcela bez povšimnutí vedle skutečných hodnot a krásy, které máte tady a teď.

Totéž vám hrozí, když budete příliš horlivě snít o budoucnosti. Nedovolte tedy, aby vás vaše mysl zcela pohltila. Neignorujte váš momentální život!

3. Často ztrácíte příliš mnoho času tím, že čekáte, až se před vámi objeví ideální životní cesta.

To se však samozřejmě nikdy nestane. Často totiž zapomínáte, že cesta se vám neodkrývá čekáním, ale tím, že po ní kráčíte.

4. Nikdy se nebudete cítit až tak sebevědomě, jak byste chtěli.

Netřeba věřit tomu, že před tím, než se odhodláte pro další důležitý krok, byste měli být ještě sebevědomější, než už jste.

Je to přesně naopak – vaše sebevědomí roste tím, že podnikáte další kroky.

5. Zábava a rozptýlení vás spolehlivě připraví o to nejlepší, co ve vás je – pokud jim to dovolíte.

Začněte si lépe všímat svých zvyků, všímejte si, kolik času věnujete dané činnosti a odstraňte z vašeho života všechny ty různé hrátky a rozptýlení.

Když se naučíte kontrolovat, kam má jít vaše pozornost, když se naučíte ovládat vaši schopnost soustředit se, stanete se skutečnými pány vašeho života.

6. Mezi prázdnou únavou a uspokojivým pocitem vyčerpání je velmi velký rozdíl.

Začněte si rozdíl mezi nimi jasně uvědomovat. Život je příliš krátký. Vkládejte úsilí do těch činností (a vztahů), na kterých vám záleží nejvíce.

Važte si toho, čemu jste věnovali vaši energii. Zaměřte se na to, na čem záleží a vzdejte se toho, na čem nezáleží.

7. Je až neuvěřitelné, jak často zanedbáváte sami sebe.

Začněte si uvědomovat i toto! Na vašich potřebách záleží. NEIGNORUJTE je. Občas je třeba, abyste dělali to, co je nejlepší pro vás a pro váš život, a nejen to, co je dobré pro druhé.

Na sebelásce a péči o sebe není nic sobeckého. I tak by se vám nikdy nepodařilo dát druhým to, co vy sami nemáte. Proto obohaťte váš život. Jen tak z něj budete moci dát i druhým.

8. Občas zapomínáte pochválit sami sebe.

Pamatujete si na chvíle, kdy jste si mysleli, že to už nezvládnete? A přece jste to zvládli, a zvládnete to znovu. Nedovolte obavám, aby ochromily vaše nejlepší schopnosti.

Raději si začněte vážit toho, jak daleko jste to už dotáhli. Už jste toho překonali mnoho a také jste se hodně naučili. Buďte tedy na sebe trochu více hrdí za to, jací jste odolní.

9. To, jak reagujete, je vždy mnohem důležitější než životní situace, ve které se nacházíte.

Okolnosti, které jsou zcela mimo vaši kontrolu, rozhodují jen o velmi malé části vašeho života. Ale ta podstatná část vašeho života je přímo určena způsobem, jak na tyto životní okolnosti reagujete.

Jak nakonec skončíte je v největší míře ovlivněno tím, jakým způsobem přistupujete k vaší životní situaci.

10. V době životních změn budete vždy nutně pociťovat i určité nepohodlí.

Nepohodlí je nedílnou součástí vývoje a růstu. Když však už dosáhnete další úrovně, nepohodlí postupně pomine. Musíte být jen trochu trpěliví.

11. Nepleťte si trpělivost s vyčkáváním.

Pokud chcete správně pochopit, co je to trpělivost, měli byste se na ni dívat jako na schopnost zachovat si pozitivní a soustředěný přístup, zatímco tvrdě pracujete na tom, aby se váš život posunul na další a lepší úroveň.

12. Nové dobré návyky si nevytvoříte jen tak za jednu noc.

Vytvoření nového, dobrého návyku údajně trvá přibližně 66 dní. Nejbližších devět týdnů se tedy raději zaměřte na ty světlejší stránky života – ty po čase povedou k přebudování a zefektivnění nervových drah ve vašem mozku.

Tentýž princip použijte i v ostatních oblastech vašeho života.

13. Není možné dostatečně zdůraznit, jak důležitá je síla mysli. Přesto je velmi často přehlížena.

Travte co nejvíce času v prostředí, které podněcuje rozvoj vašeho myšlení. Buďte co nejčastěji s lidmi, kteří jsou pro vás skutečnou inspirací.

Čtěte knihy. Učte se. Vyvíjejte se. Zlepšujte se. Jak naložíte se svým životem je jen a jen ve vašich rukou.

14. Zbavit se starých návyků a vzorců chování je velmi náročné.

Avšak prvním krokem, jak se jich zbavit, je, že si je začnete uvědomovat. Jednejte uvědoměle a důsledně. A snažte se, abyste znovu neupadli do vašich starých návyků, které vám už nevyhovují.

Mějte se na pozoru – toxické návyky a vzorce chování se budou snažit opět proniknout do vašeho života v té chvíli, jak zpozorují, že se vám začíná dařit. Nepolevujte tedy.

15. Z nefunkčního vztahu je někdy lepší odejít bez posledního vysvětlení.

Vaše skutky a chování mluví mnohem jasněji než slova. Důvěřujte vašim instinktům a jasným signálům, a pak vznešeně a rozhodně vykročte dále.

16. Pokud se budete vždy stavět pouze do role oběti, navždy k vám tak budou přistupovat.

Život nikdy nebyl fér. To však ještě neznamená, že vaše budoucnost se musí odvíjet od vaší minulosti.

Snažte se proto brát život ze dne na den a buďte vděční i za maličkosti. Nedejte se obrat o radost ze života věcmi a okolnostmi, které nijak nemáte pod kontrolou.

17. Život vám nedává vždy to, co byste chtěli.

Dává vám však to, co potřebujete – abyste se naučili něco nového, abyste se nepřestali vyvíjet, abyste se znovu zamilovali.

18. Pokud máte opravdu otevřené oči, každý člověk a každá situace mohou být vašimi učiteli.

Naučte se tedy lépe naslouchat a všímat si všeho kolem sebe. Takto se zcela jistě vždy dozvíte něco nového.

19. Šach ještě nikdo nevyhrál díky tomu, že by táhl figurkami jen vpřed.

Na to, abyste získali výhodnou pozici, musíte někdy udělat krok vzad. To je dokonalou metaforou i pro život jako takový.

20. To nejcennější poučení získáváte vždy z těch nejtěžších životních zkušeností.

Každá náročná situace je vzácnou příležitostí k tomu, abyste porozuměli sami sobě ještě více do hloubky, což logicky povede ke zlepšení vašeho života.

Poučení z těžkých životních zkušeností si berte jedno po druhém, krok za krokem.

21. Tu největší část stresu si vyrábíte sami.

A nejsilnější zbraní proti stresu je vaše schopnost upřednostnit jistý typ myšlenek před jinými.

Naučte se tedy ovládat vaše myšlenky ještě předtím, než vaše myšlenky stihnou ovládnout vás.

22. Vaše mysl bude navždy vytvářet i negativní myšlenky.

Vaším cílem tedy není se jich zbavit. I tak by se vám to nikdy nepodařilo. Vaším cílem by spíše mělo být změnit způsob, jak na tyto negativní myšlenky reagujete.

Vlastně tím nejjasnějším znakem vašeho vnitřního růstu je, když si začínáte uvědomovat, že se už ničeho neobáváte, netrápíte se a nemáte stres z něčeho, co z vás předtím vysávalo energii.

23. Schopnost zachovat si klid je ve skutečnosti znakem vnitřní síly.

Schopnost nereagovat přehnaně a nebrat věci osobně vám pomáhá udržet si jasnou mysl a klid v srdci.

Když si jednou začnete vašeho vnitřního klidu vážit více než vaši potřebu reagovat a mít pravdu, začnete v životě zažívat ještě více klidu a štěstí.

24. Urputně se držíte věcí, které vás jen brzdí.

Pokud vám vztah, chování či nějaká věc už nic nepřinášejí do života, bude asi lépe se s nimi rozloučit.

Život začne být znovu jednodušší, pokud si v něm uklidíte ten nepořádek, který ho jen komplikoval. Je dost možné, že někteří lidé či věci, se kterými se rozloučíte, vám vůbec nebudou chybět.

25. „Jsem zaneprázdněn“ je ve většině případů jen výmluva.

V tomto hlučném a chaotickém světě je třeba, abyste si občas udělali prostor pro vyslechnutí druhých, ale i vašeho vnitřního hlasu. Vyhledávejte tichá a klidná místa.

Klidně dýchejte a naslouchejte. Soustřeďte se a buďte duchem přítomni tam, kde se právě nacházíte. Není žádná náhoda, že se nacházíte na tom místě, na kterém právě jste.

Každý krok, který jste provedli, jakož i každá zkušenost, kterou jste prošli, jsou pro vás nezbytné. Můžete z nich hodně získat, pokud jim budete věnovat svou plnou pozornost.

26. Až příliš často ignorujete váš vnitřní hlas.

Věnujte potřebný prostor sami sobě a naslouchejte vašemu vnitřnímu hlasu – vaší duši. Je to zapotřebí, protože příliš mnoho lidí slyší jen hluk vnějšího světa, ve kterém se ztrácejí.

27. Často hledáte uznání na nesprávných místech.

Nespoléhejte na to, že si budete vážit sebe sama v případě, kdy si vás budou vážit druzí. Musíte začít od sebe, musíte si sebe sama vážit i kdyby si vás nevážil nikdo jiný.

Pak už automaticky začnete přitahovat lidi, kteří si zaslouží vaši pozornost. Přestaňte tedy od druhých očekávat, že vám budou říkat, jací jste úžasní.

Udělejte dojem v první řadě sami na sebe. Dokažte sami sobě, že jste stále schopni se zlepšovat a vyvíjet. Ono to vlastně ani nikdy nebylo o soupeření s druhými – v konečném důsledku jste to vždy jen vy vs. vy.

28. Popularita je zcela nepodstatná.

Zapomeňte na popularitu. Stačí, když budete dělat to, na čem vám záleží a zachováte si při tom vášeň, zdravou míru pokory a čestnost.

Dělejte to, co chcete dělat – ne kvůli aplausu, ale proto, že jste přesvědčeni o tom, že je to správná věc. Většina těch nejkrásnějších gest, které kdy uděláte, jakož i většina těch nejlepších věcí, které se vám stanou, se nikdy neodehrají před zrakem veřejnosti.

Přesto je udělejte – na jejich významu to neubere.

29. Občas na vás lidé dokáží zapůsobit nepodstatnými věcmi.

Nepřikládejte až takový význam penězům, titulům, společenskému postavení či vzezření. Raději si na druhých všímejte štědrosti, čestnosti, pokory a laskavosti.

30. Ne vždy vám lidé řeknou, co si o vás myslí.

Ale vždy vám to dají najevo svým chováním. Proto si začněte pozorněji všímat, jak se druzí chovají ve vaší přítomnosti.

31. Vaše očekávání ohledně druhých vám budou vždy způsobovat jen zbytečné trápení.

Nikdy nesnižujte své nároky. Je však dobré si uvědomit, že nejlepší způsob, jak se v druhých nezklamat, je přestat od nich cokoliv očekávat.

32. Pokud čekáte, že druzí se k vám vždy budou chovat dobře jen proto, že i vy se k nim tak chováte, pravděpodobně skončíte se zlomeným srdcem.

Ne každý má stejně dobré srdce jako vy.

33. Život je příliš krátký na hádky a souboje.

A kdyby se jinak nedalo, vždy si dobře rozmyslete, jestli vám dotyčný stojí za konfrontaci. Klid je často mnohem lepší než pocit, že jste měli pravdu.

Nemusíte se přece nechat zatáhnout do každé hádky, ke které vás vyzývají. Raději si važte toho dobrého, co v životě máte, buďte vděční za lidi, na kterých vám záleží, a z dramatu druhých vycouvejte se vztyčenou hlavou.

34. Dříve či později si do života přitáhnete takové lidi, kteří se chovají a přemýšlejí podobně jako vy.

Pokud chcete, aby ve vaši společnosti byli jen pozitivní lidé, musíte se nejprve sami začít chovat pozitivně. A samozřejmě i opak je pravdou.

Proto se snažte co nejvíce setkávat se s takovými lidmi, díky kterým se můžete stát tou nejlepší verzí sebe samých. Méně dramatu – méně nepořádku.

Jen vyšší vibrace a pozitivní úmysly.

35. Všichni bez výjimky se musíte znovu naučit být lidštější.

Nevyhýbejte se očnímu kontaktu. Neskrývejte se za vaším smartphonem. Ode dneška se opět začněte trochu více usmívat.

Ptejte se lidi na to, jak se mají a opravdu jim naslouchejte.

36. Občas máte sklon podvědomě ponižovat lidi, se kterými nesouhlasíte.

Buďte proto opatrní. Pokud se necháte zaslepit přesvědčením, že pouze vy máte patent na rozum a pravdu, velmi snadno se může stát, že se postupně změníte na to, co se vám předtím nelíbilo na druhých.

Nakonec způsob, jak jednáte s lidmi, se kterými nesouhlasíte, je jasným důkazem toho, co jste se zatím naučili o lásce a soucitu.

Každý člověk, se kterým se v životě setkáte, má z něčeho obavy, něco miluje a také už něco ztratil. Buďte si toho vědomi. Respektujte to. A buďte velmi, velmi ohleduplní.

37. „Špatný“ člověk se ještě vždy může změnit k lepšímu.

Pokud někdo na sobě pracuje a má upřímnou snahu změnit se k lepšímu, nemá žádný smysl neustále mu připomínat jeho minulost. Každý se může změnit a vyvíjet dále.

38. Pokud chcete žít klidný a radostný život, je nezbytné, abyste se naučili odpouštět.

Odpouštějte druhým – ani ne proto, že si vaše odpuštění zaslouží, ale proto, že vy si jednoznačně zasloužíte klidný život.

Jednou provždy se zbavte tíživé představy, že jste jen obětí lidí a okolností.

39. Život vám bude brát, ale také dávat, postupně a nepřetržitě.

Je docela zábavné si uvědomit, že jste již vyrostli z věcí, o kterých jste si kdysi mysleli, že byste bez nich nemohli žít. A hned na to si zase najdete zálibu v něčem, o čem jste předtím ani jen netušili.

Nebojte se tedy přijmout život v celé jeho nepředvídatelnosti. Ty nejlepší kapitoly vašeho života se často odvážíte pojmenovat až poté, co skončily a vy jste už dávno na jiné kapitole.

40. I to všechno, co dnes už máte, je v procesu změn, a proto se to časem změní taky.

Rozhlédněte se kolem sebe a buďte vděční za život, který máte. Buďte vděční za vaše zdraví, za vaši rodinu a za váš domov. Protože nic netrvá věčně.

A teď je už řada na vás…

Na konci článku mi dovolte položit vám ještě rychlou otázku:

Který bod v článku se vám líbí nejvíce a proč? A také, jak se změní váš život, pokud si tento bod (nebo body) budete připomínat každý den?

Zdroj: https://mocvedomi.cz/40-tvrdych-zivotnich-pravd-ktere-by-si-mel-precist-kazdy/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz