15 pravidel, jež se vám v životě vyplatí dodržovat

222
Foto: Pixabay.com

Příručka, jak žít svůj život, bohužel neexistuje. Většina z nás se probíjí životem, jak umí a učí se postupně.

V dnešním světě, v němž nám technologie umožňují snadný přístup k informacím, není problém shrnout názory na různé lidi a informace z více zdrojů najednou.

Položili jsme si tedy otázku, které jsou ty nejtěžší a zároveň nejužitečnější věci a dovednosti, které bychom se měli naučit a které se vyplatí dodržovat. Výsledky byly následující:

1. Buďte empatičtí

„Můžete být tím nejdisciplinovanějším, nejúžasnějším či dokonce nejbohatším člověkem na zemi, ale pokud vás nezajímají ostatní nebo se neumíte vcítit do jejich kůže, jste jen sociopat,“ napsala Kamia Taylor.

Podnikatelka Jane Wurdwand pro Business Insider uvádí, že empatie je základní lidská schopnost, již moderní podnikání zcela zaprodalo.

„Empatie – schopnost vcítit se do druhého – dělá z dobrých obchodníků a lidí pracujících ve službách skvělé lidi. Empatie v duchu kolektivu – esprit de corps – motivuje lidi k tomu, aby se více snažili. Empatie pomáhá zaměstnancům překonat svou apatii a neustále se zlepšovat, protože právě díky ní se práce stává více než jen výdělečnou činností.“

2. Dopřejte si kvalitní spánek

Spánková deprivace dokáže v lidském organismu napáchat velké škody. Poškozuje nejen celkové zdraví, ale ničí také pocit pohody a spokojenosti.

Člověk potřebuje mít pevný spánkový režim, protože bez spánku neumí správně fungovat.

3. Organizujte si svůj čas efektivně

Tak jak si musíme správně zorganizovat čas v práci, musíme to udělat i v soukromí. Správné přerozdělení času je klíčem k úspěchu po každé stránce.

Bez něj není možné dosáhnout osobních cílů ani dokončit práci včas, což do našeho života dokáže přinést hodně stresu a nepohodlí.

Stáhněte si nějaké aplikace, přizpůsobte tomu spánkový režim, sepište si vlastní seznam nebo udělejte cokoliv, co vám pomůže správně fungovat.

Hlavní je, abyste si uvědomili, jak důležité je mít věci správně naplánované: efektivní načasování vám pomůže dokončit věci v termínu, být produktivní, neplýtvat svým časem a zároveň časem ostatních.

4. Nebojte se požádat o pomoc

Není snadné požádat druhé o pomoc. Nikdo nechce vypadat jako neschopný. Dříve či později se však každý z nás ocitne v situaci, kdy se bez pomoci neobejde.

A na tvrdohlavost a stydlivost se někdy dá pořádně doplatit.

Poprosit někoho o pomoc není projevem slabosti. Právě naopak. Lidé, které jsem během své kariéry obdivovala nejvíce, neměli problém říci, že něčemu nerozumí nebo že potřebují pomoc, protože nevědí, jak dál.

Podle nedávné studie Harvardské univerzity (Harvard Business School) lidé mají tendenci přijímat žádost o pomoc velmi dobře. Lidé, kteří nemají problém požádat o pomoc, vnímají ostatní jako způsobilé.

Když prosíte o pomoc druhého člověka, dáváte mu tím najevo, že ho považujete za inteligentního a zkušeného. Lidem tento pocit obvykle imponuje.

5. Myslete pozitivně

Každý z nás se sebou vede neustálý monolog ve své mysli. Obsah tohoto monologu může ovlivňovat naši jistotu i sebevědomí.

Pokud je náš vnitřní „rozhovor“ pozitivní, pomáhá nám budovat sebedůvěru a pozitivní vnímání sebe sama. Pokud je tento rozhovor negativní, děje se pravý opak.

Jen si vzpomeňte na slova Henryho Forda: „Jestli si myslíte, že to dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, nemýlíte se.“

6. Buďte důslední

Ať už začínáte s novým cvičením, učíte se na přijímací zkoušky na právnickou fakultu nebo pracujete na důležitém projektu, abyste mohli uspět, musíte být důslední.

Často se stává, že lidé, kteří dosáhnou svého cíle, se přestanou snažit. Pokud si chcete svou pozici nadále udržet, musíte vynaložit ještě větší úsilí než doposud a být ve své práci konzistentnější.

7. Starejte se o své věci

Pokud vás nikdo nepožádal o radu, zřejmě ji nepotřebuje a bude lepší, pokud si ji necháte pro sebe. Kromě toho, ne vždy známe celý příběh.

Je velmi jednoduché se začít domnívat, že situaci rozumíme, i když ve skutečnosti nemáme všechny potřebné informace. Pokud se vás to přímo netýká, nepleťte se do toho.

8. Poslouchejte druhé

„Většina z nás je na pracovišti pohlcena povinnostmi – samé e-maily, neustále vyzvánění telefonu… Náš mozek je v jednom kuse zatěžován množstvím informací,“ říká pro Business Insider Nicole Lipkin, autorka knihy What Keeps Leaders Up At Night.

Jeden z tipů, jak aktivně naslouchat, je opakovat to, co říká druhý. „Když všichni zúčastnění vědí, o čem je řeč, je to mnohem jednodušší.“

9. Naučte se, kdy je třeba zavřít ústa – a také to dodržujte

Udržet se „na uzdě“ a nevyjadřovat své myšlenky nahlas, když jste naštvaní, je jednou z nejvzácnějších a zároveň nejtěžších dovedností, které se můžete v životě naučit.

Život přináší mnoho situací, kdy je nejlepší držet jazyk za zuby. „Když jsme naštvaní, unavení, rozrušení nebo pobouření, vyjadřujeme všechno, co si myslíme,“ píše na Quora Anwesha Jana.

Někdy je lepší zůstat zticha, bez ohledu na to, co si myslíme. Pokud je například někdo příliš rozrušený na to, aby nás poslouchal, nemá smysl na něj reagovat.

10. Odolejte pomluvám

Jasona T. Widjaja se pro Business Insider vyjádřil: „Pro mě jsou v životě nejdůležitější vztahy. A pokud si chcete vybudovat pevný a trvalý vztah, nejdůležitější je důvěra.“

Podle Widjaju je pomlouvání ten nejjednodušší způsob, jak ztratit důvěru. Tvrdí, že odnaučit to druhé lidi nebylo vůbec jednoduché.

Znamenalo to nesnažit se zapojit do důležité konverzace, distancovat se od vlivných lidí a někdy druhé přerušit a říci: „Promiňte, ale tohle skutečně nepotřebuji vědět, mohli bychom změnit téma?“

„Když však vynaložíme velké úsilí, odměnou nám bude důvěra ostatních.“

11. Žijte v přítomnosti

To, že máme žít v přítomnosti, dnes posloucháme z každé strany. Otázkou je, zda tomu i skutečně rozumíme.

Je poměrně časté, že naše myšlenky se zabývají minulostí (co bylo, co mohlo být, co si myslíte, že se stalo, a co se opravdu stalo) nebo budoucností (co bude, co by mohlo být, co se stane).

Všechny tyto myšlenky nás odvádějí daleko od toho, kde se nacházíme nyní a co se právě děje.

Mohli bychom říct, že je to jako žít poloviční život. Tento zlozvyk nás obírá o radost z přítomného okamžiku. Zkuste si odpovědět na následující otázky a určitě pochopíte, co máme na mysli:

Soustředíte se na dokončení projektu tak intenzivně, že si ani neužíváte jeho samotný průběh?

Jste příliš rozrušení z blížícího se stomatologického vyšetření a nedokážete si proto užívat čas s vaší rodinou?

12. Učte se nový jazyk

Učení cizího jazyku představuje vynikající způsob, jak efektivně trávit volný čas a zároveň si tříbit rozum. Je to velmi praktické a přináší to samé výhody.

Když se učíte další jazyk, otevírají se vám nové možnosti sebevyjádření, začínáte přemýšlet jinak a získáváte neocenitelný náhled do tajů cizí kultury.

Může to být pro vás velkým přínosem v práci i osobním životě.

Výsledky studií prokázaly, že ovládání dvou nebo více jazyků je obrovským přínosem pro kognitivní dovednosti. Lidé, kteří ovládají cizí jazyk, mají několik psychických výhod.

13. Vyjádřete svůj názor nahlas

Chcete-li mít vliv na lidi na pracovišti, ve své komunitě nebo dokonce na veřejnosti, musíte se naučit vyjadřovat své názory nahlas.

Pro většinu z nás je to nelehký úkol – strach z mluvení na veřejnosti je jedním z nejrozšířenějších typů strachu po celém světě.

Pod správným vedením a s dostatečnou praxí ho však dokážete překonat. Vždyť se to přece podařilo tisícům lidí před vámi!

Warren Buffett se o vystupování na veřejnosti vyjádřil následovně: „V životě musíte umět komunikovat, je to neskutečně důležité. Bohužel školy to určitým způsobem podceňují. Pokud nedokážete komunikovat a ostatním srozumitelně vysvětlit své myšlenky, ztrácíte svůj potenciál.“

14. Buďte upřímní k druhým

„Říkat druhým vše, co máte na srdci, může být někdy velmi nepříjemné. Pokud však pro někoho nemáte milé slovo, neznamená to, že musíte mlčet,“ píše Gillet.

Zastává názor, že radikální upřímnost představuje způsob, jak se naučit být otevření vůči druhým.

„Pokud chcete uplatnit radikální upřímnost v praxi, mějte na paměti, že by měla být pokorná, bezprostřední, měla by probíhat mezi čtyřma očima a neměla by být příliš osobní.“

15. Buďte k sobě upřímní

Být k sobě upřímný je překvapivě obtížné. Často lžeme sami sobě, a proto většina lidí nezná sama sebe.

Pokud se naučíte být upřímný sám k sobě, odměnou vám bude pocit osobní integrity a také si získáte respekt ostatních. Obě tyto vlastnosti mohou být pro vás velkou devizou.

Zdroj: https://mocvedomi.cz/15-pravidel-jez-se-vam-v-zivote-vyplati-dodrzovat/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk