10 duchovních zvířat a jejich časté vnější znaky, které vypovídají o našem nitru

1041
Foto: Pixabay.com

Zvířata odrážejí náš vnitřní svět. „Bůh je ve všech věcech.“ – kmen Oglala Sioux

Domorodí američtí indiáni věří, že na cestě životem nás provázejí duchovní zvířata. Jejich úkolem je vést nás a pomáhat nám.

Podle dochovaných tradic, během našeho života do něj vstupují nebo naopak z něj odcházejí různí zvířecí duchovní pomocníci v závislosti na tom, jakým směrem se v životě ubíráme.

Duchovní zvíře máme uvnitř všichni. A pro každé toto zvíře jsou typické určité vlastnosti a schopnosti, které vyplývají z jeho jedinečného charakteru.

Zajímavou vlastností duchovních zvířat je, že si je nevybíráme – ona si vybírají nás. Duchovní zvíře si nás najde ve snech, v meditaci nebo si nás vyčíhá v nějaké neočekávané situaci.

Takatoka, náčelník kmene Čerokí, v letech 1813-1817 vysvětluje na Zasedání amerických indiánů Manataka, jaký mají pro jejich tradici zvířata význam:

„Zvířata jsou tu na to, aby lidi učila. Dávají nám velmi důležitá ponaučení. Zvířata nám připomínají, že jsme jen malou částí celého stvoření, že každá část stvoření má své vlastní místo, že každá bytost oplývá schopnostmi a moudrostí.“

Vědět, jaké máme duchovní zvíře určitě není na škodu

Sotva existuje lepší pocit, než když si začneme jasně uvědomovat znaky, kterými se náš vnitřní svět projevuje ve vnějším světě.

Rozpoznání duchovního zvířete v nás nám může pomoci lépe si uvědomit svou výjimečnost a identitu, jakož i lépe pochopit, jakými změnami naše duševno právě prochází.

Na ten moment, kdy to budeme nejvíce potřebovat a naše duchovní zvíře se v nás projeví, určitě nikdy nezapomeneme.

Bude nám běhat mráz po zádech, když si uvědomíme, jak správně a rozhodně se dokáží zvířata vyrovnat s každou životní situací.

Poznávat duchovní zvířata znamená poznávat sama sebe

Šamani ze starověkých domorodých kmenů jsou známí tím, že mají schopnosti, díky kterým dokáží s duchovními zvířaty navázat kontakt a komunikovat.

Dobrou zprávou je, že takovou možnost máme i my, běžní smrtelníci. Od duchovního zvířete se učíme pomocí symbolismu, jakož i uvědoměním si, jaký význam má konkrétní duchovní zvíře v našem životě.

Duchovní zvíře v nás se často bude projevovat velmi detailním a specifickým způsobem, což jen zlepší naše vnímání a chápání symbolů, jakož i prohloubí význam těchto symbolů konkrétně pro nás.

Takové detailní vykreslení symbolů se děje například prostřednictvím barvy zvířete, prostřednictvím toho, co zvíře právě dělá, nebo v jakých okolnostech se duchovní zvíře nachází.

To vše musíme však posoudit my sami.

Pokud víme určit, kterému duchovnímu zvířeti naše vlastnosti nejlépe odpovídají a pokud se trochu vyznáme v jejich symbolice, neměl by být pro nás žádný problém říci, které duchovní zvíře se právě v našem životě nachází a jaký je jeho význam.

10 nejčastěji identifikovaných duchovních zvířat, které se v přírodě vyskytují běžně

1. Lev

Lev je znakem mimořádné síly, průbojnosti a výrazné osobnosti. Lev symbolizuje velkou osobní sílu a odvahu. Lev může být také symbolem autority a dominance.

Kromě toho nás lev také může varovat před problémy, náročnými situacemi či upozorňovat na naše nedostatky.

2. Jelen

Jelen představuje lásku, jakož i stav, když jsme sami se sebou v harmonii.

V tibetském buddhismu je jelen považován za posvátného posluchače. Je zobrazován po obou stranách zlatého kola dharmy, které představuje koloběh života, smrti a znovuzrození.

Jelen také symbolizuje zotavení a energii srdce.

Na druhé straně jelen poukazuje na to, že máme být ostražití před predátory. Symbol jelena také naznačuje, že nám bude trvat déle, než se v novém prostředí začneme cítit bezpečně.

3. Motýl

Ze všech zvířat je to právě motýl, který je největším symbolem proměny.

Motýl symbolizuje zásadní proměnu, metamorfózu, přechod významnými životními fázemi a případně i pozvednutí se do duchovní úrovně.

Motýl je také velmi často spojován s lehkostí. V japonské tradici jsou motýli považovány za duše živých, jakož i mrtvých. No a v Číně je motýl znakem nesmrtelného pouta mezi dvěma záliby.

4. Pavouk

Pavouk je v království duchovních zvířat považován za tvora, který je ztělesněním ženské energie a tvořivosti.

Pro pavouka je typické, že spřádá spletité pavučiny a sítě. Pavouk je proto symbolem ducha života a tkalce našeho osudu.

Pavouk s sebou však nese i záporný význam – pokud se pavouka lekneme a utíkáme před ním, znamená to, že nevíme, co máme v životě chtít, protože jsme si ještě nevyjasnili, co je pro nás to nejlepší a nejdůležitější.

5. Kůň

Kůň je ztělesněním hnací síly a symbolizuje chuť do života. Kůň jako duchovní zvíře o nás prozrazuje, do jaké míry se v životě realizujeme a projevujeme.

Podle slavného psychoanalytika Carla Junga je kůň symbolem přírodních sil, které člověk dokázal v sobě zkrotit a zušlechtit.

Pokud koni v cvalu něco překáží, měli bychom se zamyslet nad tím, co nás v našem životě brzdí či omezuje.

6. Sova

Je známo, že sova symbolizuje odvěkou moudrost a poznání. Když nás doprovází sova, vidíme skutečnou realitu, která se schovává pod nánosy iluze.

Sova také ztělesňuje intuici, změnu a schopnost rozeznat lež. V tradici amerických indiánů je sova i symbolem smrti.

7. Vrána

Vrána má pozitivní i negativní symbolický význam. Vrána představuje kouzlo života, záhadnost stvoření, inteligenci a nebojácnost.

Ale na druhé straně může být vrána také symbolem podvodníka, manipulace či zlomyslné povahy.

8. Liška

Liška je znakem chytrosti, hbitosti, jakož i schopnosti nalézt východisko i ze složité situace.

Liška jako duchovní zvíře také symbolizuje bystrou mysl a dává nám dobrý návod na to, jak se vyrovnat s problémy.

Může nám pomoci najít řešení, ale může nás do problémů i zatáhnout. Přesto je liška v tradici Hopi, Čerokí a jiných indiánských kmenů stále uctívána pro její léčitelské schopnosti.

9. Vážka

Duchovní zvíře vážka je symbolem životní změny, proměny a radosti ze života.

Vážka je také znakem přizpůsobivosti, představuje říši emocí, a tak nás nabádá, abychom se nebáli nahlédnout hlouběji do našich vlastních pocitů.

Kromě toho je vážka i symbolem spojení s duchem přírody. Rodí se ve vodě, ale pak žije ve vzduchu. Proto vážka jako duchovní či silové zvíře také představuje schopnost přizpůsobit se.

10. Had

Had z duchovního pohledu znamená spojení se životní silou a s prvotní energií. Jako duchovní zvíře se těší hluboké úctě a často je znázorňován na totemech.

Had je symbolem životních změn, v nichž nám může poskytnout duchovní oporu. Pokud se v našem životě objeví had jako duchovní zvíře, měli bychom si dávat lepší pozor na to, jakým způsobem využíváme svou energii.

Had se objevuje v mnoha mýtech a legendách ve všech kulturách světa. Je symbolem dobra i zla, stvoření ale i zániku.

Závěr

Zaujala Vás problematika duchovních zvířat?

Potom autor Steven D. Farmer nám ve své knize „Síla zvířat: Rady a pomoc od našich zvířecích spojenců“ přináší kompletní seznam duchovních zvířat a také návod, jak s ním pracovat.

Zdroj: https://mocvedomi.cz/10-duchovnich-zvirat-caste-vnejsi-znaky-ktere-vypovidaji-nasem-nitru/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz