Podzimní ženská nemoc močových cest

202

Nejčastější zánětlivé onemocnění se týká celé poloviny ženské populace. Každá pátá žena se pak potýká s opakovanou bolestivou infekcí a neustálým přívalem antibiotik či chemoterapeutik. Příčinou recidivující nemoci je snížená obranyschopnost sliznic dolních močových cest proti množení bakterií – především Escherichia coli (E-coli). Pokud vás bolí v oblasti podbříšku a cítíte i třeba malé nucení, pálení či řezání před, během, nebo po močení, a nejste masochistka, nenechte nemoc plně rozvinout.

Příčinami vzniku infekce je hlavně oslabená imunita a následné prochladnutí, nedostatečné hygienické návyky spojené se sexuálním životem, ale i nošení tang. Bakterie v močové trubici a močovém měchýři vyvolají zánět, který může mít banální, ale až životu nebezpečný průběh, pokud se stane masivním a pronikne až do ledvin. Zánět je obzvláště nebezpečný u dětí, těhotných žen, cukrovkářů a starších lidí, kde hrozí selhání ledvin. Pokud u vás dochází k samovolnému uvolňování moči.

1. INFEKCE MOČOVÝCH CEST – CYSTITIDA

Nejdůležitější rady a tipy:

SUCHÉ TEPLO A SPÁNEK

Oblečení: vyvarujte se jakémukoli prochladnutí, především v oblasti pánve a chodidel. Myslete na to, že dnešní móda bokových kalhot často odhaluje právě oblast ledvin a močového měchýře. Zkuste proto pod kalhoty nosit punčochy (silonky nebo zimní), či termo/legíny, nebo tzv. ledvinový zateplující pás. Důležité je zajistit teplo nohou, takže silné podrážky u bot a popř. aluminiovou vložku do bot s pořádnými ponožkami, které často měníte tak, aby se zachovalo suché teplo.

První pomocí v tomto ohledu je „teplítko“, neboli různé varianty termo polštářků a termoforu. Existuje mnoho variant, jednou z nich je polštář naplněný višňovými peckami, pohankou, nebo rašelinou, který se dá na několik minut do mikrovlnky/trouby nahřát a působí pak jako zdroj tepla na přiloženou oblast. Dá se sehnat v obchodech zaměřených na bio potraviny. Další možností je samozřejmě elektrická deka a na cesty zahřívací malé „lupací“ gelové polštářky, které se vyváří ve vodě. Doporučuje se přikládat na postižené oblasti, tedy pánevní oblast z obou stran a chodidla.

Vezměte si volno z práce a věnujte tento čas léčbě a vydatnému spánku = regeneraci.

TEKUTINY, BYLINKOVÝ ČAJ NA MOČOVÉ CESTY

Zvýšený přísun tekutin (až 2,5l denně) je důležitý pro prevenci i léčbu zánětu močových cest. Doporučuje se pít obyčejnou vodu s vymačkaným citronem (vitamin C) a především bylinkové čaje na podporu močových cest. Ty nejlepší nebývají dostupné v lékárnách, ale přímo ve specializovaných bylinkářstvích/prodejnách čaje. Vyvarujte se pití ovocného, zeleného a bílého čaje, které mají tendenci ochlazovat organismus. Nedoporučuje se samozřejmě kouření, káva a alkohol (s výjimkou menšího množství piva, které působí močopudně).

VITAMIN C, BRUSINKY, LICHOŘEŘIŠNICE

Při užívání vitaminu C změna pH omezí rozvoj bakterií způsobujících infekci v těle a pomáhá nabýt ztracenou imunitu. Zkuste alespoň na měsíc vyřadit ze svého jídelníčku sladkosti a pečivo. Močový měchýř pracuje nejvíce mezi 15. a 17. hodinou, v tuto dobu o sebe nejvíce pečujte.

SEX, HORMONY A SPRÁVNÁ HYGIENA

Hormonální nerovnováha (problémy se štítnou žlázou, stres), špatná volba antikoncepce, ale i sexuální návyky mohou způsobit infekci močových cest a rodidel. Naučte se vymočit před a po pohlavním styku, moč desinfikuje. Často se při užívání antibiotik vyskytne zánět zevních rodidel, doporučuje se užívat současně i probiotika mezi dobou užívání antibiotik. Po dobu zánětu močových cest zkuste omezit svůj sexuální život a nechte svoje pohlavní ústrojí (včetně klitorisu) odpočívat. V případě dalších potíží samozřejmě vyhledejte svého gynekologa.

Zahoďte tanga! Nenoste nebavlněné spodní prádlo a zejména tanga, která po zapocení působí jako knot a napomáhají nežádoucímu putování bakterií E-coli ze stolice k močovému měchýři. Doporučují se také neparfemované intimky a v případě akutního zánětu močového měchýře je příjemnější v době menstruace použití vložek než tamponů (bolestivé zavádění, hromadění bakterií) nebo menstruačního kalíšku.

MYSLETE POZITIVNĚ A VYHNĚTE SE NADMĚRNÉMU STRESU

Zkuste zlikvidovat své stresové příčiny a neodkládat jejich řešení donekonečna. Přimějte svou nemoc odejít a říkejte si, že chcete být zdravá a ne, že nechcete být nemocná. Váš mozek dle východního učení feng-šuej nevnímá zápor. Pomáhá o svém zdravotním stavu a případných omezeních mluvit v první řadě s partnerem a nejbližšími přáteli, od kterých se v každém dočkáte opory.

2. SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI – INKONTINENCE

V případě, že trpíte samovolným únikem moči, nejedná se o nic neobvyklého. Ve skutečnosti tyto potíže v průběhu svého života pocítí každá čtvrtá žena bez ohledu na věk. Existují inkontinenční pomůcky, tedy vložky, pleny a plenkové kalhotky, které jsou s péčí odborníků navrženy tak, aby s maximální účinností absorbovaly moč, zajistily pocit sucha a pohlcovaly nechtěný zápach.

MAMINKY

V průběhu těhotenství, při porodu a měsících po něm prochází ženské tělo fyzickými i hormonálními změnami. Jedním z namáhaných orgánů v tomto období je močový měchýř, který se nachází přímo pod dělohou. Samovolný únik moči v těhotenství i inkontinence po porodu je zcela obvyklá.

POSILOVÁNÍ SVALSTVA PÁNEVNÍHO DNA

Funguje jako dobrá prevence proti inkontinenci.

Více informací o posilování svalstva pánevního dna (http://www.tenacz.cz/pro-odborniky/centrum-inkontinence/typy-a-priciny-inkontinence/cviceni-svalstva-panevniho-dna/).

Zdroj: www.tenacz.cz
Více informací na: http://www.celostnimedicina.cz/podzimni-zenska-nemoc-mocovych-cest.htm#ixzz3ooPfsXts

Časopis Ve hvězdách & Lidový léčitel si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail:info@astrolife.cz (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail:predplatne@abompkapa.sk