PharmDr. Tomáš Arndt: Bylinky při žaludečních problémech
Žaludeční problémy představují často pro lékaře (a někdy i pro lékárníka při konzultaci v lékárně) docela oříšek, když se má stanovit jejich příčina. Pacienti často uvádějí blíže nespecifikované bolesti žaludku, křeče či pálení v něm, nadýmání, špatné trávení, gastroesofageální reflux nebo prostě jen neurčitě konstatují, že mají podrážděný žaludek a žaludeční problémy. Vážnější problémy, jako podezření na zánět žaludku, žaludeční vředy či dokonce krvácení ze žaludeční sliznice, je již už téma pro vyšetření lékařem.
Lékař vám může ve vážnějších případech, kromě hospitalizace a operace, v urgentních případech (třeba prasklý žaludeční vřed) předepsat léky, některé si můžete koupit v lékárně i bez předpisu při mírnějších potížích.
Nicméně na mírnější potíže vám rovněž může pomoci také řada žaludečních čajů, které se skládají z jednotlivých léčivých rostlin, které různým způsobem zmírňují žaludeční potíže a o nichž bych se rád zmínil.
Bylinky na žaludek
Začněme třeba bedrníkem anýzem (Pimpinella anisum). Ten působí v žaludečním traktu spasmolyticky (uvolňuje křeče hladkého svalstva), podporuje trávení a tvorbu žluče a rovněž pomáhá při průjmech. V lidovém léčitelství se doporučuje žvýkání jeho semen proti zápachu z úst. Bazalka pravá (Ocinum basilicum) je v současnosti velmi oblíbené koření, ale také podporuje chuť k jídlu a činnost žaludku, pomáhá při nadýmání a působí proti vzniku zácpy. Kořen zázvoru (Zingiber officinale) snižuje množství žaludeční kyselosti a naopak zvyšuje sekreci žaludečních šťáv. Pomáhá při nevolnosti (i při cestování), nadýmání a celkově zklidňuje žaludeční potíže. Tymián obecný, známý svojí pronikavou aromatickou vůní, je užitečný při nadýmání a při průjmu (adstringentní účinek). Je také pro své antiseptické působení (působení proti cizorodým mikroorganismům způsobujícím infekci) doporučován při akutním i chronickém zánětu žaludku, ale zde bych nejprve jeho užívání doporučoval konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Známá smetanka lékařská (Taraxacum officinale) pro svůj obsah hořčin podporuje trávení jako tzv. amarum při nedostatečné tvorbě trávicích šťáv. Je rovněž doporučována při zánětech žaludeční sliznice (i zde platí porada s lékařem). Řebříček obecný (Achillea millefolium) pomáhá proti křečím žaludku, střev a průjmům. Řebříček také podporuje vylučování žaludečních šťáv a působí proti nechutenství. Bylinka, po níž je pojmenován opojný alkoholický nápoj absinth, pelyněk pravý (Artemisia absinthum), zejména pro svůj obsah silic a hořčin, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a tak působí proti nechutenství a zlepšuje trávení. Pomáhá také mírnit křeče v žaludku a podle některých zdrojů pomáhá i proti hlístům, střevním parazitům. Další oblíbené koření, kmín, pocházející z kmínu kořenného (Carum carvi) pro svůj obsah silic (limon či karvon s antiseptickým působením) pomáhá při nadýmání, působí antisepticky, mírní křeče a rovněž podporuje vylučování žaludečních šťáv. Naposledy, ale nikoliv jako poslední v řadě, bych zmírnil jednu z nejoblíbenějších léčivých rostlin, heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, též Matricaria recutita). Důležité je jeho antiseptické působení (pozitivní při zánětech či průjmech infekčního původu), pomáhá také při křečích v žaludku a celkově ho zklidňuje.
Jak je vidět, bylinek na různé zdravotní problémy je celá řada a stačí jen si vybrat. Bylo by možné vyjmenovat celou řadu dalších, které nám moudrá matka příroda poskytla, ale to je již téma na další článek.
Některé ze zmiňovaných bylinek lze najít i v různém zpracování v přírodních přípravcích. Takto lze například uvést kmín, artyčok či v různých směsích, jako je Malinová směs nebo Stimaral od firmy Energy.
Autor: PharmDr. Tomáš Arndt
Zdroj: http://www.celostnimedicina.
Časopis Ve hvězdách & Lidový léčitel si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail:info@astrolife.cz (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail:predplatne@abompkapa.sk