Zuzana Švédová: Medvědí česnek už opět klepe na dveře

392
Česnek medvědí ve volné přírodě. Foto: Pixabay.com

A je to opět tady, sezóna medvědího česneku již každým dnem začne, abychom si jej nasbírali do syta a do zásoby. Vím, že je tato, dá se říci, jedna z prvních jarních bylin u čtenářů nevídaně v kurzu. Články věnované medvědímu česneku totiž patří k nejčtenějším. A není divu, vždyť po dlouhé zimě, s minimem slunečního jasu a minimem čerstvého, jsme mnozí až na dřeň kosti vyprahlí a unavení.

Kdo jednou ochutná, nemůže jinak, neboť jej medvědí česnek zas a znovu volá. Bodejť by ne, jeho léčivé a revitalizační účinky jsou vskutku blahodárné. Konzumujeme-li jej navíc denně, vítaný efekt se brzy objeví. Časně z jara se medvědí česnek tlačí z půdy ven, poznáme jej podle sytě zelených svěžích lístků, které chutnají i voní po klasickém česneku. První lístky bývají ostřejší, tím, jak však dorůstá a nachyluje svému konci, ztrácí nejenom chuť, taktéž i léčivé schopnosti. Těsně před květem je již prakticky bez energie. Pokud se na něj vydáme již v březnu, je třeba znát přibližnou lokalitu. Většinou se jedná o lesy a háje, stinná místa podél řek, potoků, na úpatích svahů. Mnohé herbáře varují před jeho záměnou s jedovatou konvalinkou vonnou. Nicméně česnek roste v hojných lánech, jakmile najdete jeho stanoviště, mnohdy se před vámi rozprostřou sáhodlouhé zelené koberce, které opojně voní po česneku. Nejste-li si stále jistí, jeho česneková chuť je rozhodujícím ukazatelem.

Medvědí česnek oblíben již starými Slovany

Naši předkové měli k přírodě a samozřejmě také bylinám, na rozdíl od nás, mnohem blíž. Jejich život byl doslova odrazem přírody, jejich cyklů a rytmu. A takto plynuli, v hluboké jednotě, ze které vzešli a které, v okamžiku smrti, opět patřili. Smysl v dobré a jednoduché věci, absolutní řád, bezmezná pokora. Konec zimy před sto léty byl příležitostí k mnoha, byť i pohanským svátkům, ke kterému lidé vzhlíželi, těšící se, že dostanou opět možnost naplnit stoly, sýpky a spíže. Tehdy samozřejmě nevěděli, jaké látky jednotlivé byliny ukrývají, brzy si však všimli jejich léčivých účinků.

Medvědí česnek se od pradávna využíval k celkovému posílení organismu, platil za výborný lék proti střevním parazitům, léčil žaludeční problémy, hlavně tedy ty, které se pojily s bakteriální infekcí. Díky své detoxikační síle a hlubokým čistícím schopnostem, ulevoval mnohému trávicímu neduhu. Výborně potírá nadýmání a plynatost. Tím, jak posiluje střevo, čistí také pleť. Vyznačuje se silným vlivem na močové ústrojí, působí jemně močopudně. Díky vysokému obsahu vitamínu C, 150 mg na 100 g byliny, celkově posiluje imunitu, napomáhá snazší vstřebatelnosti železa, hojí otevřené rány. Díky přítomnému alicinu působí jako jemné antibiotikum, fungicidum.

Známá rakouská bylinkářka, Maria Treben, ve svém díle Zdraví z boží lékárny, doslova píše: „Pročišťuje celé tělo, vyhání ztvrdlé choré látky, ozdravuje krev, vyhání a zabíjí jedovaté látky. Stále nemocní lidé, kteří mají lišeje, moučnatou tvář, tbc krčních uzlin, kteří jsou revmatičtí, měli by si tento česnek cenit jako zlato. Žádná bylinka na zemi není tak účinná pro pročištění žaludku, střev a krve. Mladí lidé by rozkvetli jako růžový záhon a vypučeli jako větvička jedle na sluníčku.“

Dále, jedná se o bylinku širokého minerálového spektra, kdy zmíním například cenný jód, vápník, hořčík, síru, lehce vstřebatelné železo, které je, podotýkám, přírodního rázu a tělo jej dokáže velmi snadno použít. Významný je také protizánětlivý chlorofyl, léčivé flavonoidy či kyselina křemičitá.

Jak s ním nakládat v kuchyni

Pokud si tento svěží poklad přineseme domů, existuje několik rad, jak jej uchovat čerstvý co nejdéle. Osobně jej vždy uložím do plátěné, prodyšné tašky, jemně jej provlhčím a takto uskladním v lednici. Čerstvý vydrží téměř celý týden. V průběhu dní jej používáme na pomazánky, smoothies, saláty, špenát, jako cennou ingredienci jarních nádivek. Dále, pokud jej chceme zpracovat a uchovat na později, můžeme jej velmi snadno osušit a najemno nakrájet, takto pak ponechat v mrazničce. Zmrazenou směs můžeme v průběhu zimy přidávat do zeleninových směsí, podusit společně se špenátem, využít na pomazánky. Velmi oblíbené bude známé pesto, při jehož chystání se fantazii meze nekladou. Základem je vždy medvědí česnek, olej, následně přidáváme bylinky, semínka, výborný je taktéž sýr. Například parmazán. Výslednou směs mixujeme, plníme do sklenic a uchováváme v lednici. V tomto výtečném stavu vydrží až rok.

Osobně z česneku dále chystám špenát, který vařím dle klasické špenátové receptury. Vyzkoušet můžete rovněž i smoothie, mixovaný nápoj, kdy medvědí česnek doplníte sladším ovocem. Výborně se osvědčuje banán. Občas přidávám také melasu, výsledný nápoj je pak karamelově sladký.

Má babička ráda chystávala tinkturu, již zvládne připravit skutečně každý. Skleněnou lahev naplníme najemno nakrájeným česnekem, který zalijeme vodkou či lihem. Následně lahev uzavřeme, zhruba tři týdny ponecháme v pokojové teplotě, česnek se bude louhovat. Přecedíme, uschováváme v lednici. Tinktura je výborná při bolestech břicha, nadýmání, kolikách a dávkuje se 2 x denně po 10 kapkách.

Budete-li chtít, medvědí česnek můžete odšťavit, šťávu přelít do skleněné lahve a opět uchovávat v lednici. Vydrží dlouho. Doporučuji pak užívat jednu čajovou lžičku denně, pro celkové posílení organismu. Dobrým tipem je také česnekové víno, kdy zhruba 100 g listů medvědího česneku povaříme v litru bílého vína. Výsledný lék skladujeme v lednici, aplikujeme při infektech spojených se zahleněním.

Medvědí česnek platí za bylinku mnoha cenných benefitů, nicméně, trápí-li nás akutní gastritida, žaludeční či dvanáctníkové vředy, je třeba býti opatrný. Bylinka může ještě více podráždit a zdravotní stav zhoršit. Rovněž, jedná se o bylinku, tudíž ji užívejme s mírou, nadměrná konzumace může v lepším případě vyvolat průjem, v tom horším pak záněty ledvin.

Ať tak či tak, užívejme, nejenom medvědího česneku, ale také jara, které již ruku v ruce s prvními bylinkami, klepe na naše dveře.

autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/medvedi-cesnek-jiz-opet-klepe-na-dvere.htm#ixzz5AAtr9uAY

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk