PharmDr. Tomáš Arndt: Zdravá a voňavá koupel

93
Foto: Dollarphotoclub.com

V dnešní uspěchané době se nám zdá, že máme málo času, ale občas je přeci jen nutné se zastavit a odpočívat. Jednou z možností je spočinou v teplé koupeli a relaxovat. Tuto činnost si můžeme zpestřit použitím některého z éterických olejů získaných z léčivých rostlin. Tyto oleje mohou nejen provonět naši koupel, ale pomohou nám i zmírnit některé zdravotní potíže.

Jak připravit koupel s éterickými oleji?

Podle druhu oleje a požadované intenzity koupele je možné přidat čtyři až deset kapek vybraného éterického oleje. Protože se olej a voda nemísí (nakapané oleje by zůstaly na hladině vody), je třeba přidat ještě tzv. emulgátor, například 2 až 3 lžíce tekuté smetany, který obě tekutiny spojí. Také je možné jako emulgátor přidat plnotučné mléko nebo med.

Je také možné předem smíchat v misce emulgátor s olejem a takto připravenou suspenzi nalít do lázně. Důležitá je i teplota vody. Základní pravidlo zní, že v připravené koupeli je třeba zůstat minimálně deset minut, aby mohly éterické oleje zapůsobit. Teplota vody by měla přibližně odpovídat teplotě lidského těla, tedy mezi 35 až 38 stupni Celsia. Pokud je teplota vyšší, zatěžuje krevní oběh, pokud je nižší, naše tělo se zcela neuvolní. Samozřejmě platí, že do takto připravené koupele se nepřidávají další přísady, jako například pěny do koupele, protože by měly na efekt éterických olejů negativní vliv.

Jaké éterické oleje v přírodních přípravcích je možné použít?

K nejznámějším olejům patří olej mátový, levandulový, třezalkový, tymiánový, meduňkový nebo rozmarýnový. Obsahují rostlinné silice, které nám pomohou:

– Olej z rozmarýnu (nebo také smrkového jehličí) stimuluje a povzbuzuje energii.
– Levandule lékařská působí proti stresu.
– Olej z vanilky přispívá k lepší náladě.
– Máta peprná působí povzbudivě.
– Levandulový olej zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus dospělých i dětí.
– Třezalka lékařská pomáhá uvolňovat svalstvo (zlepšuje prokrvení) a celkově uklidňuje.
– Olej z tymiánu pomáhá při nachlazení a také zmírňuje úzkost nebo napětí.
– Meduňka lékařská celkově zklidňuje a pomáhá zmírňovat stres.

Ve výčtu by se dalo samozřejmě pokračovat, existuje více olejů, například eukalyptový, cedrový, bergamotový, jasmínový, borovicový, ylang-ylang a mnoho dalších.

Ti trpělivější z nás si mohou připravit éterické oleje i sami. Pro přípravu je třeba si vybrat některý ze studena lisovaných olejů (olivový, slunečnicový, konopný, mandlový, sezamový atd.). Do litru vybraného oleje se přidá hrst usušené léčivé rostliny (dejme tomu máty nebo rozmarýnu). Nádoba se uzavře a nechá se na ní dva až tři týdny působit slunce (měla by tedy být průhledná). Po uplynutí této doby se olej scedí a byliny se prolisují přes jemné síto.

Takže zbývá jen popřát příjemnou koupel s voňavými léčivými rostlinami!

autor: PharmDr. Tomáš Arndt
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/zdrava-a-vonava-koupel.htm#ixzz52ovDsOfq

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk