Martina Korejčková: Rada do nového roku? Ke štíhlé postavě se člověk musí projíst a prochodit

238
Foto: Pixabay.com

Začátek roku často přináší u mnohých lidí zamyšlení se nad svým životním stylem, ale také po vánočním období i boj s nadbytkem kilogramů tuku z celkové tělesné hmotnosti. V oboru výživy a stravování se nemusím pohybovat desítky let na to, abych stihla vypozorovat, co je nejčastějšími příčinami toho, že lidé trpí nadváhou či obezitou a vedou neustálý a někdy i celoživotní boj se svou váhou a nadbytečnými kilogramy tuku. Podle statistik Státního zdravotního ústavu České republiky mělo k roku 2011 více než 50% dospělých hmotnost vyšší než normální – tedy trpěli nadváhou či obezitou. Přitom onemocnění spojené s obezitou zastupují druhé místo v úmrtí z faktorů, kterým lze předcházet, hned po onemocněních souvisejících s kouřením. Proto jsem sestavila žebříček nejčastějších příčin, které vedou k přibírání na váze nebo neschopnosti zhubnout. Některé závěry Vás možná překvapí.

Celkově nezdravý životní styl – nezdravé stravovací návyky, nedostatek pohybu, stres, kouření cigaret, málo volného času…

Tak tento závěr jste určitě předpokládali. Už i malé dítě ví, že pokud se člověk nebude hýbat, bude provozovat sedavý styl života, nepravidelně a nezdravě jíst, bude se stresovat a své stresy řešit přejídáním, tak je pravděpodobné, že si optimální hmotnost během celého života neudrží, protože tělo se bude dříve nebo později bránit.

Nadbytek energie z jídla obecně a nedostatek vydané energie (pohybu, sportu, aktivních činností…)

Tak ano, klasická česká kuchyně je velmi nevybíravá a bezohledná k našemu zdraví. Ovšem nechci shazovat vinu jen na návyky české kuchyně. Vždyť naši předkové se také tímto způsobem stravovali a takové problémy se zdravím a tělesnou hmotností neměli. Tak čím to bylo? Tak za prvé – pokud snědli smetanovou omáčku, tak se po polední pauze vrátili zpět na pole, k dobytku, do svých sadů a tak dále. A za druhé – nežili v takovém přebytku jídla, jako žijeme v dnešní době. Navíc oplatka z obchodu obsahovala skutečné máslo a ne nezdravý, ale levný ztužený tuk jako dnes. A nebylo jich sto druhů, ale jen například pět. Pokud si tedy ani vy smetanovou omáčku nebo kousek domácího štrůdlu neodpustíte, tak místo sednutí k televizi jeďte s rodinou na výlet do přírody nebo jděte například uklidit půdu či umýt okna. Nebo ještě lépe – rovnou vsaďte na modernější styl přípravy pokrmů, než jsou hutné omáčky, například rychlé směsi masa či luštěnin, obilovin a zeleniny připravené v jedné pánvi dochucené neobvyklými druhy koření.

Nedostatek energie z potravy

Dostávám se k bodu, který považuji za obrovský problém dnešní doby. Co je horší než jíst? Nejíst! Nebo jíst nedostatečně. Příčinou přibírání z nedostatku jídla je i evolučně vyšlechtěná dispozice: v minulosti přežili lidé, jejichž organismus měl lepší schopnost nastartovat úsporný režim a ukládal do zásob i kalorie, které by při nedostatku potravy spálil. A to nám přetrvalo dodnes. Lidé, kteří jsou živi jen na zelenině, vyhýbají se přílohám a sem tam něco zobnou, popřípadě drží různé diety, huntují nevědomky své tělo nedostatkem potřebné energie a to i přesto, že se například stravují sebezdravěji. Důležité je nastavit optimum energie z jídla, kdy tělu bude potřebná energie stačit, (energii potřebujeme nejen na pohyb, ale i na tělesné pochody, dýchání, trávení, činnosti běžného dne, přemýšlené atd.), organismus tedy nebude v přebytku, ale ani nedostatku a nebude si ukládat do zásoby z každého přijatého sousta. Organismus, který dostává pravidelně přísun energie, spaluje totiž velmi efektivně. Takže je to skutečně tak, že dnešní trend už nevelí nejíst, když chce člověk zhubnout, ale naopak se ke štíhlé linii projíst.

Nepravidelnost v jídle

Výzkumy posledních let poukazují na to, že pravidelnost ve stravování přináší obrovské výsledky. Tříhodinový odstup mezi chody je tak akorát na to, aby organismus mohl efektivně fungovat. Lidé, kteří se stravují 5-6x denně mají větší šanci nejen na udržení optimální hmotnosti či hubnutí, ale bývají mnohem méně unavení a naopak více výkonní. Takže tady mám vzkaz i pro zaměstnavatele – nechte své podřízené pravidelně jíst, budou pak v práci soustředěnější a výkonnější.

Alkohol

Alkoholické nápoje obsahují velmi mnoho skrytých kalorií a cukru, takže rozhodně mohou zkazit snahu o redukci váhy, ale o tom podrobněji zase někdy příště.

Hormonální poruchy a chronická metabolická onemocnění

Existuje mnoho onemocnění a hormonálních poruch, které mohou ovlivnit celkový tělesný metabolismus a v konečném důsledku tak i tělesnou váhu, ale pozor – pouze do jisté míry, většinu části snažení máme ve svých rukou, a tak nesvádějme vše na hormony nebo genetiku!

A co ze všech bodů vlastně vyplývá? Přeci to, co už opět všichni dlouho víme – dbát na zdravější způsob života, nekouřit, hýbat se, hýbat se a zase se hýbat a přidat k tomu optimální množství energie přijaté z jídla v podobě vhodného výběru potravin a pokrmů. Na rady ohledně výběru se těšte v dalších článcích, které Vám budu přinášet!

Autor: Bc. Martina Korejčková, DiS.
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/rada-do-noveho-roku-ke-stihle-postave-se-clovek-musi-projist-a-prochodit.htm#ixzz4Us4LlLqe

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk